A A+ A++

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rzuca wyzwanie miastom i gminom – najwyższy odsetek mieszkańców, którzy dokonali samodzielnego spisu przez internet zadecyduje, do kogo trafi tytuł najbardziej cyfrowej gminy oraz nagrody od Głównego Urzędu Statystycznego. Gdynia znajduje się wśród najlepszych w regionie, ale do wygranej potrzebna jest jeszcze pomoc samych gdynian! Najprościej spisać się przez internet albo w dzielnicy.

Spisz się w dzielnicy
Zapraszamy do dokonania spisu w ramach trwającego Narodowego Spisu Powszechnego 2021 w mobilnych punktach spisowych:
– w dniach 26 i 27 lipca (poniedziałek i wtorek) w siedzibie Rady Dzielnicy Chylonia przy ul. Morskiej 192 (w Szkole Podstawowej nr 10) od godz. 9.00 do godz. 15.00,
– w dniach 28 i 29 lipca (środa i czwartek) w Przystani Sąsiedzkiej przy ul. Opata Hackiego 33 od godz. 15:00 do godz. 20:00.
– w dniach 28 i 29 lipca (środa i czwartek) w Przystani Sąsiedzkiej przy ul. Lipowej 15 od godz. 15:00 do godz. 20:00.
Warto zabrać nie tylko dowód osobisty, ale pamiętać też o PESEL-ach domowników.
***
15 lipca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł najbardziej cyfrowej gminy. Przypadnie on samorządom, których mieszkańcy w jak największym stopniu skorzystali z możliwości samospisu internetowego zamiast innych jego form, jak np. wizyta rachmistrza czy spis przez specjalną infolinię. To konkurs ogłoszony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli organizatora Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Spis to ustawowy obowiązek każdego Polaka, który może być naprawdę krótką formalnością – stąd promocja najłatwiejszej i najbezpieczniejszej formy spisania się przez portal spis.gov.pl.
Pomóż bliskim w internetowym spisie
Jak gdynianie mogą pomóc w walce o nagrody dla swojego miasta? Wystarczy spisać się przez internet lub namówić do tego bliskich, znajomych i przyjaciół, którzy jeszcze nie dokonali swojego obywatelskiego obowiązku – każdy z nich może zbliżyć Gdynię do najwyższego odsetka osób spisanych przez internet.
Przypomnijmy, że jeszcze w pierwszych dniach lipca przekroczono liczbę ponad 100 tysięcy gdynian (ponad 40% mieszkańców), którzy już udostępnili podstawowe dane na temat swoich warunków mieszkaniowych czy stanu cywilnego.
Przy wyłanianiu najlepszych miast i gmin decydujący będzie sprawdzany przez Centrum Informatyki Statystycznej wskaźnik samospisu internetowego, który zlicza samospisy dokonane od początku do końca trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, czyli od 1 kwietnia do 30 września, do godz. 23.59. Najlepsze gminy w kraju mogą liczyć na nagrody rzeczowe ufundowane przez GUS, a w  każdym województwie gmina najbardziej zaangażowana we współpracę z urzędem statystycznym otrzyma też nagrodę specjalną. Zwycięzców poznamy najpóźniej do 15 listopada tego roku.
Zakończyła się już z kolei loteria spisowa – 14 lipca odbyło się finałowe losowanie, które wyłoniło zwycięzców głównych nagród, czyli szesnastu hybrydowych samochodów Toyota Yaris. Z wynikami i szczegółami dotyczącymi loterii można zapoznać się na stronie loteria.spis.gov.pl.
Spiszmy się razem!
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września 2021 roku. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem respondent nie może odmówić rachmistrzowi przeprowadzenia wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
***
Spisz się #wGdyni!
Co warte podkreślenia, udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 Ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Weź udział w spisie i nie narażaj się na konsekwencje niedopełnienia obowiązku, czyli karę grzywny na podstawie art. 57 niniejszej ustawy.
Masz kilka możliwości, aby wziąć udział w spisie:
– wypełnij formularz online na stronie spis.gov.pl. To tylko kilka minut;
– zadzwoń pod numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane.
– odwiedź najbliższy Urząd Gminy i spisz się przez internet przy specjalnym stanowisku. W Gdyni wszyscy chętni mogą uzyskać pomoc w spisaniu się poprzez konsultacje przy stanowisku spisowym utworzonym w siedzibie dawnej Miejskiej Informacji, tuż obok siedziby Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Stanowisko działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Numer tel. 58 668 80 55. Numery telefonów dla rachmistrzów spisowych: tel. 723 046 670 (Koordynator Gminny) i 723 046 667.
W siedzibie Gminnego Biura Spisowego jest zapewniony dostęp do stanowiska komputerowego z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzenie samospisu internetowego, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wraz ze środkami ochronnymi adekwatnymi do bieżącego zagrożenia pandemicznego, a także zapewniona jest niezbędna pomoc w zakresie obsługi interaktywnej aplikacji.
Jeśli nie spiszesz się przez internet lub dzwoniąc pod nr 22 279 99 99, zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy. Pamiętaj, że nie możesz odmówić wywiadu telefonicznego (art. 17a ust. 1-3 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775). Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
W razie wątpliwości, czy osoba dzwoniąca jest rachmistrzem, można zweryfikować jej tożsamość na stronie: rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Osoby wykonujące prace spisowe muszą przestrzegać tajemnicy statystycznej określonej w art. 10 Ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Zostały przeszkolone i pouczone o istocie tajemnicy statystycznej, złożyły też pisemne przyrzeczenia (art. 29 ust. 1 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDachowanie osobówki na DK 45. 29-latek wydmuchał ponad dwa promile
Następny artykułProblemy zdrowotne Tymoteusza Puchacza