Sejm w czwartek obraduje m.in. nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium.
NIK: Budżet został wykonany zgodnie z ustawą
Prezes NIK Marian Banaś podczas swojego wystąpienia w Sejmie powiedział, że w zdecydowanej większości w kwestii wykonania budżetu NIK wydała opinie pozytywne. Pojawiło się też sporo ocen opisowych i jedna ocena negatywna. W jednym przypadku odstąpiono od wydania oceny.
– NIK stwierdza, że budżet został wykonany zgodnie z ustawą budżetową – powiedział Banaś.
Prezes NIK podkreślił m.in., że w ubiegłym roku nastąpił czterokrotny wzrost różnicy pomiędzy długiem instytucji publicznych i samorządowych a długiem skarbu państwa. Jego zdaniem, dług pierwszego sektora wymaga obecnie znacznie wyższych kosztów obsługi, niż obsługa długu skarbu państwa.
Dwa budżety
– Do operacji formalnie zwiększającej deficyt budżetu państwa w 2020 roku należały także wydatki niewygasające. W 2019 roku wydatki tego typu określano na poziomie niespełna 140 mln zł, podczas gdy w roku 2020 było to już blisko 12 mld zł – mówił w Sejmie szef NIK.
– Biorąc pod uwagę określone na 30 listopada 2021 termin zakończenia ich realizacji, oznacza to de facto, że w bieżącym roku realizowane są dwa budżety – wskazał.
– Tak istotna skala wydatków niewygasających ogranicza również kontrolę parlamentarną, więc w okresie, gdy omawiane jest wykonanie budżetu państwa w roku 2020, wydatki przypisane do tego roku mogą być jeszcze przez wiele miesięcy realizowane – mówił dalej szef NIK.
Czytaj też:
NIK przyjrzy się odbudowie Pałacu Saskiego? Wymowny wpis BanasiaCzytaj też:
NIK kontra PiS. Banaś, czyli opozycjaCzytaj też:
Banaś: Tego w zarządzaniu finansami zabrakło. Jest odpowiedź resortu finansów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS