Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zdaniem ekspertów spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie – chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.
Projekt, złożony w Sejmie przez grupę posłów z Markiem Suskim na czele, dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału: wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.
Politycy PiS przekonują, że nowe prawo ma chronić polskie media przed przejęciem przez kapitał rosyjski, chiński czy arabski.
“Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu (…) podmiotów z krajów, które nam są wrogie” – mówił niedawno Marek Suski.
Pytany później w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, czy TVN mogłyby kupić spółki Skarbu Państwa, odparł, że nie może tego wykluczyć ani potwierdzić. “Ja nimi nie zarządzam” – dodał.
Projekt lex TVN spotkał się z falą negatywnych ocen. Krytyczne głosy płyną z opozycji, ale także z Waszyngtonu i Brukseli, a nawet z wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy.
Jeszcze wczoraj rzeczniczka PiS Anita Czerwińska – pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu posłowie zajmą się “lex TVN” – odparła: “Na ten moment tak, takie są plany co do tej ustawy”.
Jeszcze dzisiaj rano o takim scenariuszu mówił również rzecznik rządu Piotr Müller. W internetowym programie Rp.pl stwierdził: “Myślę, że to posiedzenie Sejmu zajmie się tym pakietem (poprawek do projektu – przyp. RMF) i z tego, co mi wiadomo (…), to posiedzenie Sejmu ma szansę już ten temat ostatecznie rozstrzygnąć i przejść do głosowania na sali plenarnej”.
“Myślę, że na tym posiedzeniu Sejmu jest prawdopodobne, że ta ustawa zostanie przyjęta. Jestem przekonany, że większość, która jest w stanie przyjąć ten projekt na tym posiedzeniu Sejmu, jest” – podkreślił także Müller.
Wkrótce potem jednak, po zakończeniu spotkania klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki ogłosił, że Sejm zajmie się projektem lex TVN “raczej” dopiero 11 sierpnia.
“Na tym posiedzeniu to już nie zdążymy, raczej jedenastego, a wcześniej oczywiście odbędzie się komisja” – stwierdził.
Wczoraj, mimo wcześniejszych doniesień, komisja kultury nie zajęła się lex TVN.
Dopytywany przez dziennikarzy, czy zmiana terminu spowodowana jest tym, że PiS nie ma większości dla przegłosowania projektu, Terlecki odpowiedział retorycznym: “no jak?”. Wskazał również, że w takiej sytuacji rządzącym nie udałoby się obronić ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wobec którego wniosek o wotum nieufności złożyła Koalicja Obywatelska.
Na uwagę dziennikarzy, że jeden z koalicjantów – Porozumienie Jarosława Gowina – zapowiedział, że nie poprze projektu w obecnym kształcie, Ryszard Terlecki stwierdził: “TVN to jest drobiazg w tym wszystkim”.
Niedługo potem szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z PiS, Piotr Babinetz, poinformował, że komisja zajmie się projektem w przyszłym tygodniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS