A A+ A++

Choć obowiązek przygotowania dokumentacji local file i uwzględnienia jej w formularzu TPR nadal istnieje, to organy podatkowe nie mogą kwestionować ustalonego w umowie wynagrodzenia.

Pierwszą niejasnością w zakresie możliwości zastosowania uproszczenia safe harbour jest to, czy przepisy te mogą być również stosowane do umów pożyczek, które zostały zawarte przed 1 stycznia 2019 r., czyli przed wejściem w życie nowych przepisów.

Umowy zawarte przed nowelizacją

Zgodnie z art. 11g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT/art. 23s ustawy o PIT uproszczenie safe harbour można stosować jedynie do nowo zawieranych pożyczek, których oprocentowanie na dzień zawarcia jest zgodne z oprocentowaniem wskazanym w obwieszczeniu Ministra Finansów o rodzaju bazowej stopy procentowej i marży. Należy zatem uznać, że nie można stosować uproszczeń do pożyczek zawartych przed wejściem w życie przepisów, czyli przed 1 stycznia 2019 r., i przed opublikowaniem przez ministerstwo bazowej stopy procentowej. Pomimo że możliwe było dokumentowanie roku 2018 na nowych zasadach, to ustawa wprowadzająca te przepisy nie pozwala na stosowanie uproszczenia safe harbour już przy dokumentowaniu roku…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Wydarzenia na polskim rynku mediów powodują pojawienie się ryzyka zmniejszenia pluralizmu”
Następny artykułPedrosa wraca z dziką kartą