A A+ A++

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego, którą muszą wypełnić wszystkie osoby podróżujące do Polski, już jest obowiązkowa – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. 17 lipca, czyli w sobotę, zaczął obowiązywać przepis ws. karty.

Osoby podróżujące do Polski samolotem od soboty, 17 lipca, są obowiązane przed odprawą do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP) – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Karta elektroniczna zastępuje dotychczas stosowane karty papierowe.

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom. 

Według GIS Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera – zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. – została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upłynął właśnie w sobotę. Zgodnie z nowymi zapisami osoba przylatująca do Polski przed dokonaniem odprawy wypełnia kartę lokalizacji podróżnego w postaci elektronicznej.  Jedynie  przypadku braku takiej możliwości, można wypełnić kartę w postaci papierowej przekazaną przez personel pokładowy.

Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej – wyjaśnia GIS. 

W formularzu trzeba podać m.in. kraj rozpoczęcia podróży oraz lotnisko, na którym się ląduje w Polsce, a także numer lotu. Wpisuje się też dane o uczestniku podróży: imię, nazwisko, obywatelstwo i dokument lub numer identyfikujący tożsamość (PESEL, dowód osobisty lub paszport) oraz numer telefonu i e-mail, a także informację, czy posiada się zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu p/COVID-19, negatywnym teście lub byciu ozdrowieńcem. Należy podać też nazwę i adres miejsca pobytu oraz datę pobytu. 

Administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiecie, gdzie mieszkał autor „Dziadka do orzechów”? Poznaliśmy ciekawostki o Płocku
Następny artykułW Strawczynku będą warsztaty muzyczne