A A+ A++

Zakup mieszkania jest zazwyczaj inwestycją długoterminową. Zdarza się jednak, że świeżo upieczony nabywca po roku lub po dwóch dochodzi do wniosku, że wolałby jednak zakupić nieruchomość w innej lokalizacji. W takiej sytuacji konieczne jest zapłacenie podatku PIT od sprzedaży mieszkania, chyba że sprzedający skorzysta z ulgi mieszkaniowej.

Czym jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa to po prostu preferencja podatkowa – umożliwiająca (pod pewnymi warunkami) uniknięcie konieczności płacenia podatku PIT przy sprzedaży mieszkania. Obowiązek zapłaty podatku powstaje, gdy właściciel nieruchomości sprzedaje ją w ciągu 5 lat od zakupu. Z ulgi mieszkaniowej można skorzystać bez względu na lokalizację nieruchomości – nieistotne jest, czy chodzi o mieszkania na sprzedaż w Zakopanem (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/zakopane/), czy może w Kołobrzegu.

Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa? Zgodnie z przepisami można z niej skorzystać, jeśli nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania, sprzedający wydał przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Czyli – kupił inne mieszkanie (albo też działkę lub dom) w wyznaczonym okresie. Ważne jest jednak to, by była to nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe – a nie np. na najem. Tym samym jest to rozwiązanie pozwalające uniknąć zapłaty podatku PIT od sprzedaży w momencie, gdy właściciel nieruchomości po prostu chce zmienić miejsce zamieszkania – ale nie kupuje nowej nieruchomości dla zysku.

Warto przy tym wspomnieć, że ulgę mieszkaniową można zastosować nie tylko przy sprzedaży nieruchomości, ale generalnie – przy odpłatnym zbyciu nieruchomości, przez co można rozumieć również zamianę i inne odpłatne rozporządzenie nieruchomością. Dotyczy to również rozporządzenia prawem majątkowym przenoszącym własność na inny podmiot.

Wydatki, które obejmuje ulga mieszkaniowa

Co można zakwalifikować do wspomnianych celów mieszkaniowych, na które można przeznaczyć przychód ze sprzedanej nieruchomości? Zgodnie z przepisami za wydatki korzystające z ulgi mieszkaniowej uznaje się takie, które zostały poniesione m.in. na zakup budynku mieszkalnego (albo jego części lub udziału) czy lokalu mieszkalnego, gruntu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu.

To jednak nie wszystko. Kolejnymi wydatkami korzystającymi z ulgi mieszkaniowej są wydatki na:

  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania własnościowego,
  • zakup działki pod budowę domu.

Co ciekawe, za wydatek korzystający z ulgi mieszkaniowej uznaje się również spłatę kredytu hipotecznego razem z odsetkami.

Warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej

Oprócz konieczności przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (w okresie wyznaczonym przez przepisy), aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej trzeba również:

  • posiadać obywatelstwo polskie lub stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju,
  • nie posiadać innej nieruchomości gotowej do zamieszkania,
  • nie mieć podpisanej umowy o najem ani nie posiadać spółdzielczego prawa do mieszkania,
  • być zameldowanym w jednym miejscu co najmniej przez okres 5 lat.

materiał promocyjny 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKieleckie Społem znalazło wykonawcę dokumentacji pod budowę nowej hali produkcyjnej
Następny artykułNajczęstsze łóżkowe problemy Polaków