I prezes Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zamrożeniu sędziowskich dyscyplinarek. „Starzy” sędziowie SN chcą zwołania kolegium sądu i wykonania wyroku TSUE. To zadanie dla ustawodawcy – mówi Małgorzata Manowska.
W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego prof. Małgorzata Manowska uchyliła zarządzenia swych poprzedników na tym urzędzie o wstrzymaniu dyscyplinarek sędziowskich w Izbie Dyscyplinarnej SN na podstawie postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. o środkach tymczasowych ws. (C-791/19). Ta uchylona blokada polegała na tym, że sędziowskie dyscyplinarki nie były rozpoznawane. Chodzi o ponad 60 spraw.
Teraz każdy członek ID sam ma decydować o wyznaczaniu rozpraw. Jan Majchrowski już to zrobił przed kilkunastoma dniami.
Czytaj także:
W opublikowanym w piątek oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska pisze, że art. 91 ust. 3 Konstytucji RP stanowi, że gdy z ratyfikowanej przez RP umowy tworzącej organizację międzynarodową wynika, że prawo przez nią stanowione stosuje się bezpośrednio, ma ono pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami. Na podstawie tej normy Konstytucji RP sędziowie zapewniają skuteczną ochronę prawną w dziedzinach objętych prawem Unii, zgodnie z art. 19 ust. 1 zd. 2 traktatu o UE.
Z tego przepisu wynika, że prawo europejskie nie obejmuje organizacji wymiaru sprawiedliwości, bo to państwa członkowskie mają takie kompetencje. Z traktatów tworzących UE wynika, że RP nie przekazała UE kompetencji do stanowienia prawa w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości w RP.
Według art. 176 ust. 2 Konstytucji RP ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy. Mówią, że w obszarze tym wyłączną kompetencję stanowienia prawa ma parlament, współdziałając z prezydentem RP, zaś prawu Unii nie przysługuje w tej dziedzinie pierwszeństwo przed uregulowaniami ustaw. Te zasady potwierdził wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. w sprawie P 7/20 – napisała Małgorzata Manowska.
W czwartkowym wyroku TSUE wskazał, że ze względu na całościowy kontekst refom polskieg … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS