W piątek, 16 lipca br. we Wrocławiu
odbyły się pierwsze konsultacje poświęcone Rządowemu Funduszowi
– Polski Ład. W trakcie spotkania przedstawiciele rządu – Minister
Michał Dworczyk i Szef Gabinetu Politycznego Premiera Krzysztof
Kubów na ręce przeszło 300 samorządowców złożyli komponent
programowy – tzw. Dolnośląski Ład.
Jak podkreślał szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, na inwestycje w zrównoważony rozwój Dolnego Śląska w ramach tzw. Dolnośląskiego Ładu mają iść dziesiątki miliardów złotych. – Rozpoczynamy prace nad Dolnośląskim Ładem – dyskusję, która pozwoli wypracować najlepsze rozwiązania dla regionu. Chcemy w najbliższych latach, przy wykorzystaniu środków europejskich i instrumentów krajowych, dać niezwykle silny impuls rozwojowy. Ponad wszystkimi podziałami chcemy przygotować takie rozwiązania, które poprawią jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska – przekazał w trakcie konferencji M. Dworczyk.
Regionalny komponent ogólnopolskiego programu “Polski Ład” to dokument zawierający opis strategicznych przedsięwzięć z zakresu infrastruktury drogowej i kolejowej, sportu i turystyki, ekologii i zielonej energii, rewitalizacji zabytków, gospodarki i usług publicznych. Przedsięwzięcia wskazane w powstałym dokumencie ma pozwolić osiągnięcie wizji rozwoju Dolnego Śląska – określonego na rok 2030 – wg którego tanie się on regionem równomiernego rozwoju, przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów, a także regionem nowoczesnym i konkurencyjnym w skali krajowej i europejskiej. – Dokument konsumuje pewne założenia Polskiego Ładu, ale konsumuje także wieloletnią pracę dolnośląskich samorządów. Dzisiaj rozpoczęliśmy proces konsultacji. Zachęcamy wójtów, burmistrzów i prezydentów, aby składali kolejne wnioski. Zależy nam na harmonijnym i spójnym rozwoju regionu – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Propozycje kolejnych
strategicznych projektów zbierane będą do końca sierpnia
bieżącego roku. Wypracowanie ostatecznej formy dokumentu
zaplanowane jest na wrzesień.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości dolnośląskich samorządów – w tym m.in: Marszałek Województwa Cezary Przybylski, Wicemarszałek Grzegorz Macko, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Prezydent Lubina Robert Raczyński, Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz parlamentarzyści z regionu – Mirosława Stachowiak-Różecka, Marcin Gwóźdź i Paweł Hreniak. Konsultacje organizował Wojewoda Dolnośląski – Jarosław Obremski.
Ujęte w Dolnośląskim Ładzie duże inwestycje w powiecie kłodzkim, które mają być zrealizowane:
Dokończenie budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Młotach – koszt to ok. 3-4 mld zł, a w momencie powstania ma być największą tego typu elektrownią w Polsce.
Powstanie Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdroju – w skład tego nowoczesnego kompleksu – oprócz już istniejącej areny biathlonowej czy hali sportowej, powinny wejść takie obiekty jak hala lodowa czy jedyny w tej części Europy tor bobslejowy.
Gondola z Dusznik do Zieleńca – o długości prawie 7 km z dwoma stacjami pośrednimi, ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale jedynym rozwiązaniem transportowym, który zapewni przepustowość do 6 tys. osób na godzinę.
Budowa drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka oraz drogi ekspresowej S5 z Wrocławia przez Świdnicę i Wałbrzych do Bolkowa – droga ekspresowa S* docelowo ma być ukierunkowana do Boboszowa i dalej do Wiednia.
Z innych propozycji:
Rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – zwłaszcza na obszarach wiejskich południa Dolnego Śląska
Gazyfikacja gmin regionu sudeckiego 0 także problem głównie południowej części województwa
Rewitalizacja terenów i obiektów zabytkowych
Redukcja zanieczyszczenia powietrza w miejscowościach uzdrowiskowych
Uruchomienie programu budowy chodników przy drogach gminnych i powiatowych
red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS