A A+ A++

To jedna z największych inwestycji kulturalnych w ostatnich latach – informuje Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Zarząd województwa na modernizację obiektu przyznał 7,3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę dołożył z budżetu województwa.

Skansen w Bogdańcu podlega pod Muzeum Lubuskie w Gorzowie. Na terenie Zagrody Młyńskiej znajduje się zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz kuźnia. Pierwszy z nich jest wpisany do rejestru zabytków. To duma całej gminy. Dwa pozostałe są wpisane do mniej znaczącej ewidencji zabytków.

W ramach unijnego projektu kompleksowo remontowany jest budynek młyński. Prace obejmują m.in. wzmocnienie fundamentów, konsolidację spękań murów, naprawę i wymianę stropów i belek stropowych, konstrukcji szachulcowej, dachu i elewacji. W pomieszczeniach renowacji poddane zostaną drewniane podłogi, stolarka okienna i drzwiowa. Budynek dostanie też nowe instalacje elektryczną, teletechniczną, wodociągową i kanalizacyjną, oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe z monitoringiem.

– Obecnie zakończone zostały prace wzmacniające fundamenty, odtworzenie drenażu, a także wymiana konstrukcji ryglowej wraz z wypełnieniem pól ryglowych. Zakończono również wymianę dachu wraz z naprawą i odtworzeniem kominów. Trwają prace wewnątrz budynku przy wymianie podłóg, wymianie instalacji elektrycznej, montażu instalacji systemów alarmowych oraz tynkowanie i malowanie ścian i sufitów. Na zewnątrz obiektu zostało do wykonania tynkowanie i malowanie pól ryglowych – opowiada Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa.

Modernizacja Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu to jedna z największych inwestycji ostatnich lat, jeśli chodzi o obiekty kulturalne mat. prasowe

– Prace realizowane są etapami. Dzięki remontowi muzeum zyska na atrakcyjności, a Lubuszanie i goście spoza województwa zyskają kolejny powód, aby je odwiedzić – dodaje.

Na terenie Zagrody modernizowane są także dwa pozostałe budynki. Dostaną nowe dachy, elewację, instalacje. Remontu doczekają się też pomieszczenia.

Największą atrakcją po zakończeniu inwestycji ma być zrekonstruowane koło młyńskie i odnowiony kanał młyński.

– Wystawy plenerowe zostaną odnowione, zabytki udostępniane na wystawach plenerowych również poddane zostaną konserwacji. Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie zakup wyposażenia na potrzeby prowadzenia działalności statutowej muzeum. Nowością będzie stała recepcja wraz ze sklepikiem z pamiątkami i gadżetami, sala edukacyjna oraz zaplecze sanitarne dla zwiedzających, co zdecydowanie podniesie standard zwiedzania i prowadzenia edukacji muzealnej – informuje urząd marszałkowski.

Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się do końca lipca 2022 r. Wykonawca zgłaszał jednak, że w pandemii miał problem z dostępem do materiałów i absencjami pracowników. Nie wyklucza wystąpienia o przedłużenie terminu.

CZYTAJ TEŻ: Wakacyjne remonty w 25 gorzowskich przedszkolach i szkołach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOne wygrały nagrody Letniego Salonu Muzycznego [ Kultura ]
Następny artykułPremier o wyroku TSUE: Nie mogę się zgodzić, by Polska była traktowana gorzej niż inne kraje