A A+ A++

RCKP zaprasza do udziału w warsztatach integracyjnych. Zaplanowano wiele ciekawych zajęć z pięciu dziedzin: taniec, teatr, muzyka, animacja i sztuki wizualne. Udział w nich jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Pracownicy RCKP tłumaczą, że genezą przedsięwzięcia “To działa! Cykl warsztatów integracyjnych” jest poszukiwanie właściwego sposobu wyjścia z izolacji i włączenia osób ze szczególnymi potrzebami do społeczeństwa poprzez zaangażowanie ich na polu kultury i sztuki w przyjaznej przestrzeni RCKP oraz osadzenia ich twórczości w szerszym – nie tylko terapeutycznym – kontekście.

Od lipca do grudnia będą się odbywać cykliczne zajęcia teatralno-taneczne, których efektem będzie spektakl, w którym wykorzystane będą elementy scenografii powstałe podczas warsztatów ze sztuk wizualnych.

Uczestnikami miniwarsztatów z pięciu dziedzin: taniec, teatr, muzyka, animacja i sztuki wizualne będą członkowie lokalnych zespołów artystycznych (zespoły działające w ramach RCKP i innych placówek kulturalno-oświatowych), osoby ze szczególnymi potrzebami, osoby nieuczestniczące w zajęciach artystycznych szeroko rozumiane jako publiczność, a także pośrednio instruktorzy zajęć szkolnych i pozaszkolnych, organizacji wspierających osoby niepełnosprawne.

Każda z dziedzin realizowanych podczas warsztatów dotykać będzie potrzeb osób z konkretnym typem niepełnosprawności: zajęcia taneczne i teatralne skupiać się będą na potrzebach osób neuronietypowych, osób z niepełnosprawnością intelektualną bez dysfunkcji ruchowych, ale także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zajęcia z zakresu muzyki dotykać będą potrzeb osób niesłyszących i niemówiących, z zakresu sztuk wizualnych – osób niedowidzących i niewidzących, natomiast z zakresu animacji – osób z szerokim spektrum niepełnosprawności.

Warsztaty teatralno-taneczne (cykliczne) będą się odbywać od lipca do grudnia w RCKP. Pierwsze z nich zaplanowano od 19 do 22 lipca oraz od 10 do 12 sierpnia (od godz. 17:00 do 19:00).
Prowadzić je będzie Joanna Sarnecka, która będzie równocześnie reżyserem spektaklu. Formularz zgłoszeniowy – TUTAJ.

Małe formy warsztatowe

23 i 24 lipca w RCKP odbędą się zajęcia z nauki tańców integracyjnych i zabaw ruchowych czy słownych. Podczas warsztatów (dla dzieci od 4 do 12 lat), które poprowadzi Marta Pietruszka, poruszone zostaną tematy wspólnej przestrzeni, wzajemnego poznawania czy wzajemnej pomocy. Godziny zajęć: 10:00-11:30 (grupa I) oraz 12:30-14:00 (grupa II).

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ 

Warsztaty (z udziałem osób doświadczających niepełnosprawności sensorycznych), podczas których uczestnicy spróbują w praktyczny sposób przełamać barierę jaką jest wzrok, tworząc elementy scenografii do spektaklu kończącego projekt odbędą się od 4 do 6 sierpnia oraz od 9 do 11 sierpnia (godz. 16:00-20:00).

Zajęcia ze sztuk wizualnych poprowadzi Żywa Pracownia. Są skierowane dla osób powyżej 18 roku życia.

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Zajęcia z muzyki, dla dwóch grup (10-15 lat i 16-25 lat) zaplanowano od 12 do 15 sierpnia (12 sierpnia, godzina 11:00-14:00 – I i II grupa, 13 i 14 sierpnia, godzina 11:00-12:30 – I grupa, godzina 13:00-14:30 – II grupa, 15 sierpnia, godzina 11:00-14:00 – I i II grupa).

Podczas warsztatów, które poprowadzi Dominika Feiglewicz, uczestnicy dowiedzą się, jak przełamywać bariery komunikacyjne, uwrażliwić się na sztukę niewykluczającą, której do tej pory nie znali lub nie znali w takiej formie. Zajęcia będą zawierać będą elementy śpiewu migowego oraz możliwe elementy podstaw gry na instrumentach.

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Natalia Dinges, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska i Ada Świątek poprowadzą warsztaty teatralne, które skierowane są do osób w wieku od 11 do 20 lat. Odbędą się od 20 do 24 (grupa I – godzina 16:00-17:30, grupa II – godzina 18:00-19:30) oraz 25 (grupa I – godzina 10:00-11:30, grupa II – godzina 12:30-14:00).

Warsztaty podzielone na bloki obejmą: temat świadomego poruszania się w przestrzeni scenicznej i opanowania emocji. Uczestnicy zajęć poznają techniki i sposoby zwalczania tremy, dowiedzą się, jak wczuć się w rolę, otworzyć się na nowe działania i pokazać swoją wrażliwość.

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Spektakl (z udziałem tłumacza migowego) na zakończenie projektu zaplanowano na 10 grudnia.

Organizatorem warsztatów jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Partnerzy projektu to Fundacja na rzecz Kultury Walizka, II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Niebieska 21”, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Planeta 21”, Grupa GraTy. Konsultantem merytorycznym jest Centrum Challenge.

Projekt został dofinansowany z pieniędzy Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: tom
Zdjęcia: Paweł Matelowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurze na Pomorzu. Ponad półtora tysiąca harcerzy ewakuowanych
Następny artykułPomóżmy Olusiowi w drodze do sprawności