A A+ A++

Jak poinformował w środę po południu dziennikarzy młodszy aspirant Bartosz Polak z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, poszukiwania mężczyzny, który w miejscu niedozwolonym wszedł ze swoimi kolegami do zalewu, trwały od wtorkowego wczesnego popołudnia. W środę znaleziono jego zwłoki.

– Wczoraj, około godz. 13., rybniccy wodniacy, pełniący służbę w rejonie zalewu rybnickiego, patrolując teren akwenu, natknęli się na grupę obywateli Ukrainy, którzy wchodzili do wody w miejscu do tego nieprzeznaczonym – zrelacjonował Polak.

Jeden z mężczyzn nie wyszedł z wody

W rozmowie z mężczyznami okazało się, że jeden z nich nie wyszedł na brzeg, zniknął z pola widzenia i nie ma z nim kontaktu. Na brzegu pozostały jedynie jego ubrania. Służby rozpoczęły poszukiwania 52-latka, które we wtorek trwały do późnego wieczora. Przeszukano pas przybrzeżny i teren wokół zalewu.

ZOBACZ: Lębork. Bracia uratowali życie trzem młodym mężczyznom, którzy się topili

Policja wykorzystywała łodzie motorowe, psy służbowe oraz drona. Nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Bytomia badali dno zalewu, wspomagając się sonarem. Państwowa Straż Pożarna z Rybnika prowadziła poszukiwania z łodzi. Pomagało też Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W środę rano wznowiono poszukiwania na wodzie. Siły policji straży pożarnej, Straży Rybackiej oraz WOPR przeszukiwały teren zbiornika, do poszukiwań używano też policyjnego drona. Około godz. 15.30 służby wyłowiły ciało poszukiwanego.

Zalew oddano do użytku w grudniu 1971 r.

550-hektarowy Zalew Rybnicki został utworzony poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Oddano go do użytku w grudniu 1971 r. Jest inwestycją towarzyszącą zlokalizowanej nad jego brzegami dużej elektrowni węglowej.

ZOBACZ: Mazury. Ciała dwóch nastolatków wyłowione z jeziora Świętajno

Woda ze zbiornika jest używana do chłodzenia turbin. Użyta w ten sposób, a przez to nagrzana, jest z powrotem wypompowana do zalewu. Efektem jest niezamarzanie zbiornika w zimie, a od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni. Te warunki powodują, że zimuje tam wiele gatunków ptaków.

an/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpen'er Park rozpoczyna się w czwartek. Sześć tygodni aktywności i namiastka festiwalowego lata
Następny artykułTrybunał Konstytucyjny: Polska nie musi się stosować do zaleceń TSUE