W związku z nadejściem lata, a co za tym idzie wysokich temperatur, na ulice wyjechali rowerzyści. Niestety w Polsce nadal mamy deficyt ścieżek rowerowych, co sprawia, że poruszanie się tym jednośladem szczególnie w mieście jest bardzo trudne. Warto znać kilka podstawowych przepisów, dzięki którym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i mandatu.
Pierwsza i chyba najbardziej złożona sprawa, to przejazd chodnikiem. W teorii zgodnie z art. 33 prawa o ruchu drogowym, rowerzysta nie może poruszać się po chodniku, jednak są od tego trzy wyjątki:
- jesteś opiekunem dziecka poruszającego się rowerem, a które nie ukończyło 10 lat. W świetle polskiego prawa młode osoby są zaliczane do pieszych.
- minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 metry i znajduje się przy drodze, gdzie maksymalna prędkość wynosi ponad 50 km/h. Jednak należy upewnić się, że nie ma wytyczonej ścieżki rowerowej, ani osobnego, specjalnego pasa ruchu.
- warunki pogodowe stanowią zagrożenie dla rowerzysty. Grad, śnieg, mgła, ulewa, gołoledź, silny wiatr. W każdym z tych przypadków rowerzysta ma prawo jechać chodnikiem, przy czym musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca każdemu pieszemu.
A co z przejazdem przez przejście dla pieszych? W art. 26 Kodeksu o ruchu drogowym możemy wyczytać, że rowerzysta nie może jechać wzdłuż przejścia dla pieszych. Przed “zebrą” należy zejść z jednośladu i przeprowadzić go przez jezdnię. Jeśli przejście dla pieszych posiada specjalnie wyznaczony pas dla rowerzystów, wówczas nie masz obowiązku schodzić z pojazdu.
Oczywiście, jak to zawsze bywa, istnieją wyjątki od tego przepisu. Podobnie jak w przypadku chodnika, po przejściu dla pieszych może przejechać osoba poniżej 10 roku życia, a także jej opiekun. Jeśli nie stosujemy się do tych dwóch powyższych przepisów, musimy się liczyć z tym, że możemy zapłacić mandat. Wynosi on 100 złotych.
Przejazd dla rowerów, a pierwszeństwo to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Nie jest to złożona kwestia. Jeśli pojazd mechaniczny skręca w prawo i przecina przejazd dla rowerzystów, ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. W każdej innej sytuacji pierwszeństwo ma ten, kto pierwszy wjechał na przejazd.
I na koniec, poruszanie się ulicą. Gdy zakończy się ścieżka rowerowa, cyklista ma obowiązek poruszać się jezdnią. Jeśli jest wyznaczony specjalny pas, to nie ma problemu. Jeżeli nie ma specjalnie wyznaczonej strefy, należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno rowerzysty, jak i kierowcy pojazdu mechanicznego.
Warto zapoznać się z przepisami i się do nich stosować. Łamiąc zasady, narażasz się nie tylko na karę finansową, ale również utratę zdrowia, a nawet życia.
Autor: Marcin Polak
Zdjęcie: archiwum Krosno112.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS