A A+ A++

Polscy Łowcy Burz na swoim facebookowym profilu ostrzegają przed czwartkową pogodą. Znów może być bardzo groźnie!

Dla naszego obszaru został wydany drugi stopień zagrożenia przed burzami. Wszystko z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, porywistego wiatru, a nawet trąby powietrznej.

– Późnym popołudniem i wieczorem dzięki obecności stref zbieżności wiatru prognozuje się gwałtowny rozwój niebezpiecznych burz. Początkowo mogą mieć one formę rozproszonych komórek, szybko organizujących się w silne superkomórki burzowe. Następnie może utworzyć się bardzo duży mezoskalowy system konwekcyjny (MCS), a nawet mezoskalowy kompleks konwekcyjny (MCC) obejmujący swym zasięgiem znaczną część kraju. Największa aktywność układu MCS będzie miała miejsce w pierwszej połowie nocy – czytamy w ostrzeżeniu Polskich Łowców Burz.

– Superkomórki w związku z panującymi warunkami mogą w kilku przypadkach przynieść opady ogromnego gradu (powyżej 10 cm), a w licznych przypadkach spadnie grad o średnicy powyżej 5 cm. Będzie to największe zagrożenie podczas pierwszej fazy rozwoju burz nad Polską w środowe popołudnie. Dodatkowo, przynajmniej niektórym superkomórkom będą towarzyszyć niszczące porywy wiatru do ok. 100-120 km/h lub więcej oraz nawalne opady deszczu (do 50-80 mm w czasie trwania zjawiska) mogące spowodować powódź błyskawiczną, zwłaszcza w górach. Ponadto warunki nie wykluczają rozwoju kilku silnych i bardzo silnych trąb powietrznych (F3-F4), zwłaszcza w miejscach, w których w warstwie granicznej będą zgromadzone największe zasoby wilgoci oraz będzie występowało mniejsze hamowanie konwekcji. Gdy burze utworzą MCS, może dojść do rozwoju bow echo z niszczącymi porywami wiatru osiągającymi prędkość 120-150 km/h. Warunki nie wykluczają rozwinięcia się burzy o charakterze derecho, która mogłaby przejść w pasie od woj. śląskiego i małopolskiego przez centrum Polski po Pomorze Środkowe i Wschodnie, Warmię i Mazury. Nawet w późnych godzinach nocnych prognozowany jest rozwój kolejnych silnych burz, zwłaszcza w pasie od woj. małopolskiego przez woj. mazowieckie po woj. pomorskie. Na południu kraju długotrwałe i bardzo silne opady konwekcyjne związane z układem training storms mogą doprowadzić nawet do większej powodzi – czytamy dalej.

– Na chwilę obecną trudno jest jednak ocenić, gdzie dokładnie rozpocznie się inicjacja konwekcji i jak będzie ona gwałtowna. Jednak wyżej omówione warunki należy traktować jako skrajne, występujące w takiej kombinacji na obszarze Polski nie częściej niż raz na rok – kończą swoje ostrzeżenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w Nowej Dębie – mężczyzna zmarł
Następny artykułFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze więcej konkursowych filmów