Po wejściu do biurowca o nazwie Generation Park Y trudno nie podnieść wzroku – reprezentacyjny hol ma wysokość aż 15 m. To oznacza, że jego sufit jest na poziomie dachu pięciopiętrowego bloku.
Zaraz po zadarciu głowy wzrok przyciąga ogromna zielona ściana rozciągająca się za recepcją. Ciągnie się od podłogi do sufitu i jest szeroka aż na 22 m. Jest wielokrotnie większa od podobnych zielonych ścian, które w ubiegłych latach powstały w Warszawie, np. w biurowcu Eurocentrum w Al. Jerozolimskich.
Zielona ściana za recepcją w biurowcu Eurocentrum fot. Capital Park
Inwestor Generation Park Y, firma Skanska, twierdzi, że to największa tego typu aranżacja w Polsce. Ma większą powierzchnię niż “zielony kożuch”, w który ubrano siedzibę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Wierzbnie.
Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przy ul. Krasickiego ma na elewacji zieloną ścianę z żywych roślin. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Tworzy ją aż 6 tys. roślin kilkudziesięciu gatunków, m.in. filodendrony, paprocie, monstery, anturia, skrzydłokwiaty i aglonemy. Ogrodnicy z biura Uroczysko Zielone-Ściany umieścili je w kieszonkach zamocowanych na żelbetowej ścianie. Całość oplotły dyskretnie ukryte rurki zautomatyzowanego systemu podlewania i nawożenia.
Zielona ściana w holu wieżowca Generation Park Y fot. materiały inwestora
Inwestor biurowca podlicza, że tlen, który wytwarzają w ciągu doby, wystarczyłby dla 150 osób na 24 godziny. Rośliny zostały dobrane w taki sposób, aby mogły swobodnie się rozwijać we wnętrzu biurowca. Uwzględniono też zależności występujące pomiędzy poszczególnymi gatunkami. W tak dobranej grupie jest im łatwiej utrzymać podwyższoną wilgotność powietrza, dzięki czemu rośliny rosną zdrowiej, są mniej podatne na choroby, łatwiej odpierają ataki szkodników i lepiej znoszą wszelkie niedogodności.
Projekt został precyzyjnie przygotowany, aby każda roślina miała swoje miejsce. Aranżacja składa się ze specjalnie dostosowanych sekcji i jest w pełni zautomatyzowana. Rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody, składników odżywczych oraz światła – zastosowano ok. 150 reflektorów z tzw. oświetleniem karmiącym, rozmieszczonych w trzech rzędach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS