A A+ A++

Projekt “Kraśnik – przyjazne miasto”, z którym samorząd ubiegał się o 39 mln zł funduszy norweskich, dotyczył takich spraw jak m.in. przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijanie umiejętności i promowanie utalentowanej młodzieży czy utworzenie Centrum Usług Społecznych.

Burmistrz Kraśnika: Uważam, że spełniliśmy wszystkie wymagane kryteria 

– Zgodnie z założeniami programu “Rozwój lokalny” nasz projekt miał charakter kompleksowy na płaszczyźnie gospodarczej, społecznej i ekologicznej. Zawarte w nim propozycje były spójne z kryteriami określonymi przez norweskiego grantodawcę – argumentuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

I dodaje: – Uważam, że spełniliśmy wszystkie kryteria wymagane od uczestników programu “Rozwój lokalny”. Dlatego wystąpimy o wgląd w karty oceny merytorycznej, aby móc odnieść się konkretnie do decyzji o nieprzyznaniu dofinansowania. Chcemy poznać punktację przyznaną przez poszczególnych ekspertów.

Burmistrz zapewnia, że Kraśnik w dalszym ciągu będzie prowadził politykę rozwoju miasta opartą na możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

Groźba utraty finansowania miejskich inwestycji

Stanowisko przeciw ideologii LGBT radni Kraśnika przyjęli w maju 2019 r. Po tym nad Kraśnikiem zawisła groźba utraty dofinansowania do miejskich inwestycji.

– Gminy, które przyjęły uchwały anty-LGBT, nie otrzymają wsparcia finansowego z funduszy norweskich dopóty, dopóki uchwały te będą ważne – zapowiedziała we wrześniu zeszłego roku Ine Eriksen Soreide, minister spraw zagranicznych Norwegii.

Część radnych trzykrotnie występowała z wnioskiem o uchylenie stanowiska przeciw ideologii LGBT. Za każdym razem bezskutecznie. Wiosną tego roku zrobił to burmistrz Wojciech Wilk (Platforma Obywatelska). W uzasadnieniu pisał, że uchwalenie dokumentu wywołało poważny kryzys wizerunkowy. “Kraśnik zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT. Taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych polskich i zagranicznych, w wypowiedziach aktywistów LGBT, a także polityków” – uzasadniał burmistrz. 

Wojciech Wilk wyjaśniał, że kolejnym aspektem związanym z przyjętym stanowiskiem są konsekwencje finansowe dotyczące pozyskiwania przez Kraśnik środków zewnętrznych.

Ostatecznie 29 kwietnia tego roku radni odrzucili uchwałę “przeciw ideologii LGBT”.

Kto otrzymał wsparcie z funduszy norweskich?

W obecnym rozdaniu tzw. funduszy norweskich do podziału było 102 mln euro. Na liście beneficjentów ostatecznie znalazło się 29 samorządów. Każdy z nich otrzymał nieco ponad 3,5 mln euro, przede wszystkim na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców, ograniczanie bezrobocia czy wsparcie lokalnego rynku pracy.

Z Lubelszczyzny o fundusze norweskie aplikowało w sumie pięć samorządów – oprócz Kraśnika także Biłgoraj, Chełm, Hrubieszów i Świdnik. Ostatecznie wspomniane środki otrzymało na Lubelszczyźnie tylko miasto Hrubieszów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany sędzia prowadził auto. Miał 2,2 promila
Następny artykułPara polskich bocianów uwiła gniazdo na angielskim zamku