„Jeżeli chodzi o ustawę zasadniczą, ona sama w sobie stanowi w art. 8, że najwyższym prawem RP jest konstytucja” – powiedział Paweł Mucha na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, pytany o spór ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym.
13 lipca Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w związku z wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie, czy zgodna z konstytucją jest zasada pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej nad polską ustawą zasadniczą.
Polska konstytucja czy prawo UE?
Polski trybunał, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjnej
—powiedział społeczny doradca prezydenta.
Gość PR1 przypomniał, że podobna dyskusja prawna i polityczna toczyła się już w Polsce.
Proszę zwrócić uwagę na wyrok, który był wydany przez Trybunał Konstytucyjny, tzw. wyrok akcesyjny, kiedy Polska po wejściu do Unii Europejskiej te problemy rozpoznawała. Wtedy bardzo wyraźnie też pojawiło się to stwierdzenie, jeżeli chodzi o orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, że Trybunał jest sądem ostatniego słowa jeżeli chodzi o polską konstytucję
—powiedział Mucha.
To też wprost wynika z polskiej konstytucji, że władza zwierzchnia RP należy do narodu i do suwerenności państwa
—dodał.
Odnosząc się do dyskusji jaka toczyła się po tym, jak premier Morawiecki złożył wniosek do Trybunału, stwierdził, że opozycja „próbuje budować fałszywy obraz jakichś zagrożeń związanych z polskim członkostwem w UE”.
Myślę, że to jest świadoma gra polityczna
—ocenił.
Sędziowie pokoju. Kiedy projekt ustawy?
Jeśli będzie taka wola prezydenta, na jesieni będziemy gotowi, aby skierować projekty ustaw wprowadzające sędziów pokoju do prac parlamentarnych – przekazał w poniedziałek Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta i członek prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju.
Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów formacji Pawła Kukiza. W kwietniu – po rozmowach Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą – działalność zainaugurował prezydencki zespół ws. sędziów pokoju, na którego czele stanął prof. Piotr Kruszyński, współautor białej księgi i projektu ustawy dla Kukiz‘15.
Paweł Mucha pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, na jakim etapie są prace nad projektem ustawy ws. sędziów pokoju, przekazał, że prezydencki zespół jest „w procesie formułowania bloków ustaw”. Jak podkreślił, wprowadzenie i działanie sędziów pokoju obejmuje zmiany w zakresie kodeksu postępowania karnego, kodeksu powstępowania w sprawach o wykroczenia oraz kodeksu postępowania cywilnego.
Mucha zaznaczył, że „prace są na bardzo wysokim poziomie zaawansowania”.
Jesteśmy tuż przed kolejnym posiedzeniem zespołu i myślę, że można powiedzieć o tym, że na jesieni tego roku, jeśli będzie taka wola prezydenta i jego ostateczna akceptacja, będziemy gotowi do tego, aby takie projekty ustaw kierować do prac parlamentarnych
—przekazał doradca prezydenta.
Szef prezydenckiego zespołu ws. sędziów pokoju prof. Kruszyński powiedział PAP pod koniec czerwca, że przepisy dotyczące procedury karnej, cywilnej i postępowań ws. o wykroczenie są już przygotowane.
Zmiany w tych przepisach są konieczne, aby sędziowie pokoju mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia
—przekazał i dodał, że chodzi np. o przestępstwa do 10 tys. zł ws. przeciwko mieniu.
Pod warunkiem, że sprawa jest prosta, nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo
—podkreślił.
Wciąż trwają prace nad Kodeksem wyborczym, bo o ile ustalono już, że sędziowie mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji, wciąż jednak do uzgodnienia są techniczne sprawy dotyczące np. okręgów wyborczych.
Paweł Kukiz w rozmowie z PAP ocenił, że projekt jest już w niemal 80 proc. gotowy, a prezydent miał go zapewnić, że ogrom pracy został już zrobiony i ustawa będzie gotowa do końca roku.
kk/PAP/PR1
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS