A A+ A++

Prezes NFZ podpisał zarządzenie dot. finansowania świadczeń z zakresu chemioterapii. Przewiduje ono mniejsze współczynniki korygujące dla części placówek realizujących chemioterapię. Jakie skutki może to przynieść dla tych placówek i pacjentów?

Chodzi o zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia

Projekt rozporządzenia krytycznie oceniło Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Zastrzeżenia budziła planowana zmiana § 12a ust. 1 zarządzenia, w której przewiduje się obniżenie współczynnika z poziomu 1,2 do poziomu 1,18. Według NRL, w przypadku finansowania chemioterapii taka zmiana współczynnika będzie skutkowała obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne.

Według lekarzy, obniżenie współczynnika z 1,2 do poziomu 1,18 może zagrozić funkcjonowaniu oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. Lekarze o zarządzeniu NFZ dot. zmiany współczynnika w chemioterapii

Uwagi samorządu lekarzy nie zostały jednak uwzględnione i w piątek prezes NFZ podpisał zarządzenie. Uwagi do projektu zgłaszały także inne podmioty.

Marcin Faflik, prezes LUX MED Onkologia, w rozmowie z Polityką Zdrowotną podkreślił, że wykorzystał wszelkie przewidziane prawem działania, aby przekazać uwagi dot. zarządzenia, jednak zostało ono podpisane bez uwzględnienia tych uwag.

– W naszej sytuacji oznacza to obniżkę finansowania. W przypadku LUX MED Onkologia w skali roku oznacza to mniej o 3,5 mln zł – podkreśla.

Zwraca uwagę, że NFZ nie uzasadnił powodu obniżki współczynników korygujących dla niektórych placówek. – Prezes NFZ po prostu zlikwidował współczynnik stosowany od 2018 r. – dodaje.

– Nie rozumiemy, dlaczego od 2018 roku nasze finansowanie było takie, jak innych szpitali i nagle z jakiegoś powodu, w czasie epidemii, gdy jest więcej pacjentów z bardziej zaawansowanymi nowotworami, dla wybranych podmiotów obniża się współczynnik – zaznacza M. Faflik.

Dodaje, że liczy na zmianę kształtu zarządzenia.

– Jeżeli zarządzenie pozostanie w takim kształcie, wówczas z racji ekonomicznej będziemy musieli część tych świadczeń ograniczyć – zapowiada. Jak podkreśla, pacjenci chcą leczyć się w różnych ośrodkach, nie tylko w tych, które realizują kompleksowe leczenie, bo nie każdemu pacjentowi potrzebne jest leczenie w każdym zakresie. Stąd niezrozumiałą jest decyzja o “faworyzowaniu” finansowym części ośrodków.

Polecamy także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany sędzia prowadził auto. Miał 2,2 promila
Następny artykułPara polskich bocianów uwiła gniazdo na angielskim zamku