A A+ A++

W Lipsku nad Biebrzą odbyły się dzisiaj uroczystości odpustowe poświęcone błogosławionej Mariannie Biernackiej. Była konferencja przybliżająca jej postać i msza święta pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Uczestniczyli w niej samorządowcy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz wierni miejscowej parafii.

Po uroczystościach kościelnych wszyscy udali się na plac przy plebanii, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Każdy znalazł coś dla siebie – dzieci dmuchańce, bańki mydlane oraz gry i zabawy, a dorośli smakołyki przygotowane przez organizatorów. Było też wspólne śpiewanie biesiadnych pieśni.

– Każdego roku w drugą sobotę lipca w naszej parafii odbywa się odpust poświęcony błogosławionej Mariannie Biernackiej – tłumaczy proboszcz lipskiej parafii, ks. Waldemar Sawicki.  – Jest ona patronką teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich. I dziś właśnie naszą modlitwą, zabawą chcemy ją rozsławić na cały świat. Jest godna tego, aby ją poznać. Czasami kiedy mówię, że jest ona patronką teściowych, niektórzy się uśmiechają, ponieważ znają różne kawały o teściowych. Kiedy jednak poznają życiorys naszej błogosławionej, ten obraz teściowej staje się zupełnie inny. Marianna Biernacka to była zwykła, niczym nie wyróżniająca się kobieta, która oddaje życie za swoją synową w stanie błogosławionym. To jest ten fenomen, który nas zadziwia do dzisiaj i którego wielu nie rozumie – oddać swoje życie za synową.

Uroczystości uświetniały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które zjechały nad Biebrzę z diecezji ełckiej. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, rozmów i wspaniałej zabawy.

– Zaprosiliśmy do siebie wszystkie koła z naszej diecezji – kontynuuje proboszcz. – Mamy nadzieję, że błogosławiona Marianna stanie się patronką Kół Gospodyń w całej Polsce, a my będziemy mogli ich zaprosić do siebie. Dziękujemy bardzo za wsparcie naszej imprezy marszałkowi województwa podlaskiego.

Marianna Urodziła się w 1888 roku w Lipsku nad Biebrzą. Wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. Po jego śmierci córka usamodzielniła się, a syn Stanisław ożenił się. Marianna zamieszkała u syna i jego żony Anny. W lipcu 1943 roku Niemcy skazali jej syna i synową na śmierć, wraz z grupą mieszkańców Lipska. Syn miał już dwuletnią córkę Genię, a jego żona była w ciąży. Marianna wybłagała u Niemca i zastąpiła synową. Rozstrzelano ją razem z synem 13 lipca 1943 na fortach za wsią Naumowicze koło Grodna. Została beatyfikowana 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II w Warszawie.

(hr)

Piknik w Lipsku:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKot z zawalonego budynku w Miami odnaleziony żywy po 16 dniach. Przeżył upadek z 9 piętra
Następny artykułGwałtownie zmieniał pasy ruchu oraz dojeżdżał blisko tyłu innych pojazdów. Okazało się…