A A+ A++

Raport “Just Start. Przedsiębiorczość studencka, czyli…” opublikowany przez inkubator przedsiębiorczości Uniwersytetu Warszawskiego jest jest podsumowaniem kilkumiesięcznych badań. Jego członkowie przygotowali ankietę, w której wzięło udział 362 studentów z 11 różnych uczelni. Wśród nich znalazły się Politechnika Warszawska, Akademia Leona Koźmińskiego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Szkoła Główna Handlowa i oczywiście UW.

Studenci z pokolenia Z. Większość z nich pracuje

Z raportu wynika, że większość studentów łączy naukę z pracą – 60 proc. jako na umowach-zleceniach lub umowach o dzieło, a 30 proc. w formie umowy o pracę. Własną działalność, czyli firmę lub start-up ma 8 proc. badanych. Pytano o to, czego nie lubią w swojej pracy, wyliczali: niskie wynagrodzenie, brak docenienia, poczucia sensowności pracy, niepewność zatrudnienia i braku satysfakcji. 

W ciągu najbliższych trzech lat 52 proc. studentów chciałoby wykonywać konkretny zawód, a 27 proc. kontynuować edukację. 23 proc. osób odpowiedziało, że chciałoby pracować, bez precyzowania branży, a 14 proc. chce prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Raport UW o przedsiębiorczości. Widoczny wpływ pandemii

Raport wylicza też wyzwania, przed jakimi stoi pokolenie Z. Wynika z niego, że pokolenie Z żyje w ciągłym stresie, a pandemia pozbawiła ich tego, co ceni najbardziej, czyli bliskich i bezpośrednich relacji. W pytaniu, które z umiejętności studenci chcieliby rozwijać, aż 55 proc. ankietowanych wskazało na stabilność psychiczną. Umiejętność aktywnego uczenia się i zdolność komunikowania swoich opinii uzyskały odpowiednio 48 i 45 proc. Na dalszych miejscach znalazły się umiejętność samoorganizacji, krytycznego myślenia czy pracy w grupie.

Według studentów z pokolenia Z najważniejsze dziś problemy do rozwiązania koncentrują się wokół klimatu, zdrowia, edukacji i życia społecznego. Technologia, kultura i infrastruktura były wskazywane znacznie rzadziej.

Większość ankietowanych stwierdziła także, że interesuje ich aktywność obywatelska (77 proc.) oraz zawodowa i towarzyska (po 58 proc.).

– Trzeba pamiętać, że przez ostatnie półtora roku studenci byli odcięci od swoich uczelni i zamknięci w domach. Dlatego też inne są ich potrzeby – mówi Jacek Sztolcman, kierownik Inkubatora UW. – Dlatego warto powtórzyć podobne badanie za pół roku. Wtedy studenci wrócą do miast uniwersyteckich i ponownie się do nich przyzwyczają.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Porsche na Torze Poznań
Następny artykułEsther Bejarano nie żyje. Grała w obozowej orkiestrze w Auschwitz