A A+ A++

“Każdy dobry człowiek ma obowiązek pamiętać o takiej tragedii, jak ta w Jedwabnem” – powiedział KAI Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski będzie przewodniczył w niedzielę uroczystości upamiętnienia Żydów, którzy 80 lat temu w Jedwabnem koło Łomży zostali spaleni żywcem. Mordu z inspiracji Niemców dokonała co najmniej 30-osobowa grupa Polaków z Jedwabnego i okolicznych wsi.

W uroczystości weźmie udział m.in. bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, a także oficjalni przedstawiciele Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

“Zabito setki niewinnych ludzi. Ta rocznica jest okazją do tego, by wspólnie modlić się za nich i oddać refleksji” – powiedział KAI Michael Schudrich dodając, że “każdy dobry człowiek ma obowiązek pamiętać o takiej tragedii, jak ta w Jedwabnem”. Podkreślił, że jakiekolwiek kwestie polityczne nie powinny odgrywać tu najmniejszej roli.

Michael Schudrich przypomniał, że jedynym powodem, dla którego w lipcu 1941 roku kilkaset polskich obywateli straciło w Jedwabnem życie było ich żydowskie pochodzenie. “Pamięć o ich życiu i tragedii, a także modlitwa za nich oraz refleksja jest naszym wspólnym obowiązkiem” – powiedział rabin.

Wskazał, że jeśli Żydzi i Polacy będą traktować się tak, jak tego nauczał Jan Paweł II, to na pewno będą szli razem. “Co roku jest w Jedwabnem coraz więcej ludzi, być może zatem jest więcej wzajemnego zrozumienia i poznania” – powiedział rabin. Dlatego, jak dodał, tak ważne jest wspólne okazanie szacunku i pamięci ofiarom pogromu sprzed 80 lat.

Proszony o komentarz do niedawnej akcji Młodzieży Wszechpolskiej, kiedy to przed ambasadą Izraela wysypano gruz pozostawiając napis “Oto wasze mienie”, rabin powiedział: “To jest bardzo smutne. Ale zawsze trzeba pamiętać, że oni nie reprezentują większości Polaków, a wręcz bardzo mały procent społeczności. Ważna jest też reakcja pozostałych, bo, jak głosi znane powiedzenie: ‘Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił” – zaznaczył Michael Schudrich.

Zdaniem rabina konieczne jest wspólne postawienie tamy językowi nienawiści,który dzieli i buduje mury między ludźmi. “Jest wielu Żydów i wielu Polaków którzy naprawdę chcą budować mosty. Wspólnie musimy walczyć z kłamstwem. To nasze wspólne wyzwanie” – powiedział Schudrich.

Stwierdził też, że w przypadku, gdy dochodzi do kłamstwa, to dziesięć razy głośniej trzeba pokazać coś, co jest czynione z miłością. “Tego chce od nas Pan Bóg. To wymaga więcej pracy niż burzenie, ale to jest święta praca” – zakończył Naczelny Rabin Polski.

W niedzielę w Jedwabnem odbędzie się uroczystość w 80. rocznice tragicznych wydarzeń. Uczestnicy wydarzenia spotkają się o godzinie 11.00 w miejscu masowego grobu ofiar pogromu, pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów aby pomodlić się i wspomnieć ich tragiczny los – przekazała KAI Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Poinformowano też, że oficjalne przemówienia nie są przewidziane.

10 lipca 1941 r. w Jedwabnem koło Łomży miał miejsce pogrom ludności żydowskiej. Mordu z inspiracji Niemców dokonała co najmniej 30-osobowa grupa polskiej cywilnej ludności. Żydów zapędzono na rynek, po czym zamknięto w stodole i spalono żywcem.

Wyjaśnieniem zbrodni zajął się w 2000 r. Instytut Pamięci Narodowej. W śledztwie ustalono, że w Jedwabnem zamordowano od 300 do 400 osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł300-metrowy kolos wpłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowej
Następny artykułHill po czterech dogrywkach