A A+ A++
Wzrosty cen mieszkań w UE – Polska w środku stawki. Gorzej z cenami najmu
Wzrosty cen mieszkań w UE – Polska w środku stawki. Gorzej z cenami najmu
fot. Bilanol /

O blisko 31 proc. względem 2010 r. wzrosły w Unii Europejskiej średnie ceny transakcyjne mieszkań i domów – wynika z danych Eurostatu. Wzrosty notowane w tym czasie w Polsce były zbliżone do średniej unijnej, znaleźliśmy się jednak w czołówce wzrostów średnich stawek najmu.

Średnie ceny sprzedaży mieszkań i domów w Unii Europejskiej rosły w ciągu ostatniej dekady dwa razy szybciej od średnich stawek transakcyjnych notowanych na rynku najmu. Porównując I kw. 2021 r. z I kw. 2010 r., na rynku sprzedaży mieszkań miała miejsce podwyżka o 30,9 proc. W tym samym czasie ceny na rynku najmu wzrosły o 15,3 proc.

Tendencja wzrostowa została utrzymana także w I kw. 2021 r. W relacji do IV kw. 2020 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań wzrosły o 2,2 proc., a na rynku najmu miał miejsce wzrost o 0,4 proc.

Zmiany średnich cen transakcyjnych mieszkań i najmu w państwach UE i EFTA w latach 2010 – 2021 (fot. Eurostat / )

W relacji do I kw. 2010 r. różnice pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej były jednak znaczące. O ile średnie ceny mieszkań i domów w Estonii wzrosły w tym czasie o 126,8 proc., a w Luksemburgu o 108,2 proc., o tyle w czterech państwach leżących na południu kontynentu zaobserwowano w tym czasie spadki średnich kwot płaconych za lokale mieszkalne. Najmocniej – o 28,1 proc. – spadła średnia cena transakcyjna notowana w Grecji. We Włoszech zanotowano spadek o 14,4 proc., na Cyprze o 8,9 proc., a w Hiszpanii o 4,8 proc.

Polska spośród wszystkich państw Unii Europejskiej uplasowała się w drugiej połowie stawki, na 17 miejscu., ze wzrostem o ok. 33 proc. względem I kw. 2010 r.

Jak wynika z danych Eurostatu, wzrost średniej ceny transakcyjnej odstępnego płaconego za najem w Polsce był w relacji do 2010 r. na niemal identycznym poziomie. Polska stanowiła w tym względzie wyjątek. Średnie stawki płacone na rynku najmu wzrosły w tym czasie w 25 państwach należących do Unii Europejskiej, a spadły jedynie w Grecji (-25,2 proc.) oraz na Cyprze (-3,8 proc.).

Podobnie jak na rynku sprzedaży mieszkań największy wzrost średniej ceny transakcyjnej miał miejsce w Estonii (+140,4 proc.). O ponad 100 proc. wzrosła w relacji do 2010 r. także średnia kwota płacona za najem w innym z państw bałtyckich – na Litwie (+108,6 proc.).

Ceny mieszkań rosną od 2015 r., najmu jeszcze dłużej

Średnie ceny transakcyjne na rynku sprzedaży mieszkań w Unii Europejskiej rosną nieprzerwanie od 2015 r. Wzrost nastąpił po gwałtownym spadku między II kw. 2011 r. a I kw. 2013 r. i stabilizacji trwającej do końca 2014 r.

Zmiana średnich cen transakcyjnych mieszkań i najmu w Unii Europejskiej (2010 – 2021) (fot. Eurostat / )

Porównując średnie ceny obserwowane w I kw. 2021 r. z notowanymi w I kw. 2015 r., wzrosty średnich stawek sprzedaży mieszkań i domów będą więc znacznie wyższe. W tym przypadku obniżki nie odnotowano w żadnym z państw należących do Unii Europejskiej. Najstabilniej kształtowała się średnia cena transakcyjna we Włoszech, która w relacji do I kw. 2015 r. wzrosła o 1,1 proc. Średnia kwota płacona za mieszkania i domy w Polsce wzrosła w tym czasie o 41 proc. Największy wzrost w relacji sześcioletniej – o blisko 87 proc. – miał miejsce na Węgrzech.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArkadiusz Mularczyk został ukarany przez Radę Europy
Następny artykuł„Kapsuła czasu – Twoje przesłanie dla przyszłych pokoleń. Biłgoraj w roku 2021” – konkurs literacki