A A+ A++

Inwestycja, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, a skończy w grudniu, obejmuje remont dwóch z trzech pokrytych tarniną tężni, z których paruje aromatyczna solanka: tej przy deptaku i sąsiedniej. Modernizowana jest też obsługująca cały kompleks przepompownia solanki, zmieni się również teren wokół największych ciechocińskich atrakcji – ścieżki, oświetlenie i zieleń.

Inwestorem rewitalizacji zespołu największych w Europie drewnianych tężni, symbolu Ciechocinka, jest powołana w 2012 roku przez samorząd województwa spółka – Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu województwa. W przetargu wyłoniono wykonawców – konsorcjum płockich firm: Firma Remontowo-Budowlana Lipowski oraz Zakład Usług Budowlanych Arbi Robert Zakrzewski i Usługi Blacharsko-Dekarskie Marzena Seklecka. Koszt to 22 mln zł, większość stanowią środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.  

W czwartek postęp prac oglądał marszałek Piotr Całbecki. Przedstawiciel wykonawcy zapewnił, że tężnia przy deptaku zostanie częściowo udostępniona spacerowiczom przed następnym weekendem.

– Mamy deklarację ze strony wykonawcy, że tężnia przy deptaku zostanie częściowo udostępniona spacerowiczom w ciągu kilku dni. Mam nadzieję, że tak się stanie. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia kompleksu tężniowego dla miasta, którego pomyślność oparta jest w dużej mierze o wpływy z turystyki – mówi marszałek Całbecki.  

W miarę użytkowania na tarninie osadza się sól, która obciąża konstrukcje tężni, powodując zapadanie poszczególnych wiązek, a w konsekwencji osłabienie intensywności odparowywania solanki. Dlatego remonty muszą się odbywać regularnie co kilka-, kilkanaście lat.

– Ten obecny obejmuje odtworzenie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, odnowienie pomostów spacerowych i instalacji doprowadzające solankę, a także wymianę tarniny. Ta ostatnia przyjeżdża tym razem do Ciechocinka z Bieszczad i Ukrainy – tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Na koniec ciechocińskie perełki zostaną oświetlone potężnymi punktowymi reflektorami – jak w przypadku cennych zabytków architektury.

Prawie dwustuletnia historia tężni w Ciechocinku

Na zespół tężni składają się trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje, do dziś wykorzystywane w produkcji soli. Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią, najmłodszą tężnię wybudowano w 1859 r. Mające 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości obiekty pokrywają wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium.

Tężnie w Ciechocinku w liczbach:

10 metrów – szerokość tężni

15 metrów – wysokość tężni

363 metry – długość tężni nr 3

655 metrów – długość tężni nr 1

22 mln złotych – wartość inwestycji

15 mln złotych – wartość dofinansowania z  RPO

1824-1828 – w tych latach powstała tężnia nr 1

1859 – w tym roku wybudowano tężnię nr 3

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBMW R 18 na kategorię A2? Plotki mówią o takim szalonym pomyśle
Następny artykułGranica afgańsko-tadżycka pod kontrolą Talibów