W tym roku odbędą się dwie edycje zawodów, które storpedowała w 2020 roku pandemia. Drugą zaplanowano na 28-29 sierpnia. Weźmie w nich udział rekordowa liczba ponad 4500 triathlonistów oraz kilkuset najmłodszych uczestników zawodów dla dzieci: Enea Tri-Fun.
Bydgoszczanie wiedzą, że zawody odbywaję się w samym centrum miasta (z metą w okolicy hali Łuczniczka). Dlatego kierowcy muszą się liczyć w ograniczeniami w ruchu aut i czasowymi zakazami parkowania w rejonie Starego Miasta.
Zmiany w mieście
W czasie trwania zawodów triathloniści będą poruszać się ul. Toruńską (od Ronda Toruńskiego do Ronda Bernardyńskiego) oraz Jana Pawła II. W związku z tym zamknięta zostanie możliwość zjazdu z Ronda Toruńskiego do ul. Wojska Polskiego oraz przejazdu ul. Toruńską od Ronda Bernardyńskiego do Ronda Toruńskiego.
Nie zaparkujemy samochodu na ulicy Grodzkiej oraz Rybim Rynku, jak również na ulicy Stary Port (na odcinku od Mostowej do Pocztowej). Zakazy parkowania będą obowiązywały:
dla ulicy Stary Port od 9 lipca, godziny 5. do 11 lipca, do godziny 17.
dla ulicy Grodzkiej i Rybiego Rynku – od 10 lipca, od godz. 18. do 11 lipca, do godziny 18.
Enea Bydgoszcz Triathlon. Cztery dystanse
Profesjonaliści i amatorzy wystartują na czterech dystansach: 1/8, dystans super krótki (475 m pływania/ 21 km jazdy rowerem/ 5,5 km biegu), 1/4, dystans krótki (950 m pływania/ 42 km jazdy rowerem/ 10,8 km biegu). 1/2, dystans średni (1900 m pływania/ 82 km jazdy rowerem/ 22 km biegu). Decathlon TRYathlon (przeznaczony dla debiutantów: 240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/ 4,25 km biegu)
Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników. Po raz drugi w Bydgoszczy zagości także Puchar Świata w Quadrathlonie, który będzie imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon.
Przebieg trasy kolarskiej
Uczestnicy będą poruszali się fragmentem zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Toruńskiej na odcinku od hali widowiskowo-sportowej Łuczniczka w kierunku ronda Bernardyńskiego do wysokości ulicy Babia Wieś, następnie wracają do ronda Toruńskiego i udają się ulicą Jana Pawła II w kierunku węzła Bydgoszcz Południe (potocznie nazywanego Stryszkiem) wewnętrznym pasem drogi krajowej numer 25. Nawrotka trasy znajduje się w okolicy węzła (na czas trwania zawodów zdemontowana jest bariera sprężysta oddzielająca pasy ruchu). Powrót odbywa się wewnętrznym pasem ruchu do wysokości kładki dla pieszych zlokalizowanej pomiędzy ulicami Glinki i Wojska Polskiego i następnie przechodzi przeplotką na stronę przeciwną. Odcinek od przeplotki poprzez rondo Toruńskie do ronda Fordońskiego dla kolarzy jest dwukierunkowy. Nawrót odbywa się przed przejściem dla pieszych zlokalizowanym przed Rondem Fordońskim. Zawodnicy wracają do ronda Toruńskiego i skręcając w prawo udają się w kierunku hali. W zależności od ilości pętli wykonują 1,2 lub 4 kółka.
Przebieg trasy biegowej
Biegacze poruszają się bulwarami do wysokości Rybiego Rynku, następnie chodnikiem wzdłuż ulicy Grodzkiej do ulicy Mostowej. Przebiegając most skręcają w ulicę Stary Port i na wysokości budynku poczty wbiegają na bulwary. Dobiegając do wysokości hotelu Słoneczny Młyn przebiegają przez jego teren i wybiegając od strony ulicy Jagiellońskiej kierują się do Ronda Fordońskiego. Następnie skręcając w prawo w ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego udają się do Ronda Toruńskiego, przed którym skręcając w prawo biegną ścieżką w kierunku kortów zlokalizowanych w pobliżu Artego Arena. Następnie kierują się na metę zlokalizowaną przed hala widowiskowo- sportową Łuczniczka zlokalizowaną od strony Brda. W zależności od dystansu pokonują 1,2 lub 4 pętle.
Enea Bydgoszcz Triathlon. Wydarzenia towarzyszące
Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko rywalizacja, lecz także wiele atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy oraz rodzin zawodników. Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w sobotę, 10 lipca, w godzinach 17-19. Zawody są bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować.
Jak co roku Enea przygotowała specjalną Strefę Rodzinną w sąsiedztwie hali Łuczniczka, w której będzie można spróbować swoich sił w licznych eksperymentach naukowych oraz aktywnie włączyć się w nową akcję charytatywną Enei – „Twoje waty, Twoja pomoc!”. Zostanie ona zainaugurowana właśnie podczas lipcowej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon.
Każdy chętny będzie mógł poćwiczyć na ergometrze wioślarskim lub rowerze stacjonarnym, a specjalna aplikacja przeliczy nasz wysiłek na waty, a dokładnie kilowatogodziny. Zadaniem uczestników akcji „Twoje waty, Twoja pomoc!” jest wspólne uzbieranie 20 000 kilowatogodzin, dzięki czemu Fundacja Enea przekaże łącznie 100 tys. zł dla organizacji niosących pomoc osobom niepełnosprawnym (Spartanie Dzieciom, Fundacja Never Ever Give Up, Follow Your Dreams).
Każdy z uczestników akcji charytatywnej będzie mógł wybrać jedną z trzech organizacji, do której trafią pieniądze. Kilowatogodziny można będzie też dodawać za pośrednictwem aplikacji JustMove, biegając, jeżdżąc rowerem lub wiosłując na ergometrze w kolejnych tygodniach. Akcja potrwa bowiem do końca sierpnia.
Spragnionych kulinarnych emocji zapraszamy na Food Truck Festiwal, czyli festiwal mobilnych barów i restauracji. Pojawi się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które będą serwować dania kuchni z całego świata, pyszne napoje i desery. Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed lodowiskiem Torbyd od piątku, 9 lipca do niedzieli, 11 lipca.
Przed lodowiskiem swoją ofertę zaprezentują czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu sportowego. W strefie targowej pojawi się blisko 30 wystawców, z szeroką ofertą nie tylko dla zaawansowanych triathlonistów. Expo będzie czynne 9 lipca, piątek: 17-21; 10 lipca, sobota: 9-21; 11 lipca, niedziela: 9-15.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS