Kwas glikolowy to kwas złuszczający należący do grupy kwasów AHA. Jest bardzo często stosowany w gabinetach kosmetycznych, ale można go także włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jak działa kwas glikolowy?
Kwasy AHA to kwasy, które odznaczają się tym, że są rozpuszczalne w wodzie. Przez to działają na warstwie rogowej naskórka, ale nie mają wpływu na głębsze warstwy skóry. Mogą mieć one właściwości złuszczające, nawilżające, a nawet redukujące zmarszczki.
Kwas glikolowy naturalnie występuje w trzcinie cukrowej. Mimo że pozytywnie wpływa na naskórek, może wykazywać działanie drażniące.
Głównym zadaniem kwasu glikolowego jest przede wszystkim złuszczanie martwego naskórka i stymulowanie komórek do odnowy. Ponadto jest w stanie wyrównać koloryt oraz strukturę skóry.
Po kwas glikolowy mogą sięgać osoby mające cerę tłustą oraz trądzikową. Sprawdzi się również w walce z przebarwieniami, drobnymi zmarszczkami, a także bliznami pozostałymi po zmianach trądzikowych.
Kwas glikolowy występuje w stężeniu od 5 do 70%. W warunkach domowych najlepiej stosować kwas glikolowy w stężeniu od 5 do 15%. W ten sposób można nawilżyć, odnowić i zregenerować skórę.
Produkty, które zawierają 20% kwasu glikolowego, oczyszczają skórę oraz ją nawilżają. Mają właściwości intensywnie peelingujące.
Stężenie sięgające 70% powinno być stosowane tylko w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Takie produkty silnie złuszczają, wygładzają oraz odżywiają skórę. Po ich aplikacji może dojść do podrażnień.
Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego jest ciąża oraz karmienie piersią. Nie jest on zalecany osobom mającym alergie skórne oraz opryszczkę.
Ponadto nie powinny po niego sięgać osoby borykające się z chorobami autoimmunologicznymi oraz atopowym zapaleniem skóry.
Przeciwwskazaniem jest także przerwana ciągłość naskórka oraz terapia retinoidami.
Czytaj więcej:
Te składniki kosmetyków mają fatalną reputację. Czy słusznie?
Ekspertka podpowiada, jak dbać o rzęsy, aby stały się gęste i długie
Domowe sposoby na piękne stopy
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS