A A+ A++

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), rozpoczął się 1 kwietnia tego roku. Pierwotnie miał potrwać do końca czerwca, ale z uwagi na pandemię został wydłużony do końca września. Minął zatem półmetek tego najważniejszego badania statystycznego. Jak spis przebiega na Pomorzu?

Narodowy Spis Powszechny. Mieszkańcy gminy Konarzyny mogą być wzorem

Według danych na 5 lipca, w naszym województwie spis przeprowadzono w 36,3 proc. ogółu mieszkań i spisano 37,9 proc. ludności. Plasuje nas to na dziewiątym miejscu w kraju. W całej Polsce dotychczas spisano 36,7 proc. mieszkań i 39,4 proc. ludności. 

Jeśli chodzi o dane dla gmin, to z tych pomorskich największy odsetek spisanych osób odnotowano w gminie Konarzyny – 72,7 proc., Sulęczyno – 71,2 proc., Stary Targ – 68,9 proc., Debrzno – 62,2 proc. oraz Brusy – 53,1 proc.

Gmina Konarzyny przoduje w kraju pod względem spisanych mieszkań w drodze samopisu internetowego. Prawie co drugie mieszkanie w niej zostało spisane w tej formie.

W leżącej w sercu Borów Tucholskich, niedaleko Chojnic, gminie Konarzyny mieszka ok. 2,5 tys. osób. Jej wójt, Jacek Warsiński, jest z nich dumny i w spisowych wynikach podkreśla też wielką rolę swoich pracowników.

– W naszym urzędzie przy NSP pracują dwie panie. W te działania są nawet zaangażowane po godzinach pracy, jeżdżąc choćby popołudniami na organizowane z pomocą sołtysów spotkania z mieszkańcami w wiejskich świetlicach. Choć oczywiście zdarzają się jeszcze osoby, które pytają “A po co ten spis i dlaczego?”, to w zdecydowanej większości samoświadomość mieszkańców naszej gminy jest w tym temacie duża – mówi “Wyborczej” wójt Warsiński.

Spisać się trzeba. Jeśli nie zrobimy tego sami, zadzwoni lub odwiedzi nas rachmistrz

Oprócz wspomnianego samospisu internetowego (wypełnienie formularza trwa przeciętnie kilkanaście minut) z ustawowego obowiązku spisowego wywiązać można się też obecnie w drodze wywiadu telefonicznego na żądanie dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

– Z respondentem może skontaktować się także telefonicznie rachmistrz spisowy, który będzie dzwonił z jednego z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Jeśli nie spisaliśmy się sami przez internet, na infolinii lub nie uczestniczyliśmy w wywiadzie telefonicznym zainicjowanym przez rachmistrza, to niewykluczone, że odwiedzi nas on w mieszkaniu w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu. Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o NSP 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem – tłumaczy Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. 

Warto przypomnieć, że odmowa wzięcia udziału w spisie, może skutkować karą grzywny, o wysokości której decyduje sąd.

Żeby ułatwić dopełnienie tego obowiązku, w całym kraju uruchomiono też mobilne punkty spisowe. W tym tygodniu na Pomorzu pojawią się one w następujących lokalizacjach:

  • środa, 7 lipca: Gdańsk Przymorze, Zielony Rynek, godz. 8.00-13.00; gm. Bożytuchom, wieś Chodkowo od godz. 15; gm. Ustka, wieś Dębina od godz. 14
  • czwartek, 8 lipca: gm. Damnica, wieś Bobrowniki od godz. 13
  • piątek, 9 lipca: Sopot, rynek przy ul. Polnej 8/10, godz. 8.00-13.00; gm. Damnica, wieś Świecichowo od godz. 13.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa co wydamy fundusze unijne w latach 2021-2027? Zarząd województwa zatwierdził listę priorytetów
Następny artykułWięcbork: Kolizja w centrum miasta