PGE organizuje debatę o wspólnej przyszłości regionów górniczych w trójstyku granic
06.07.2021r. 14:58
W piątek w Bogatyni na Dolnym Śląsku odbędzie się debata “Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko” , organizowana z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej – podano w komunikacie PGE.
Jak podano w przesłanym przez PGE komunikacie, jej uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych wyzwaniach, jakie czekają samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej. Uczestnicy debaty wezmą udział w dwóch panelach – pierwszym, poświęconym transgranicznej współpracy gospodarczo-środowiskowej, oraz drugim, omawiającym temat zagospodarowania kapitału ludzkiego w regionie przechodzącym transformację.
“Transformacja energetyczna i związane z nią zakończenie eksploatacji kopalni węgla brunatnego rodzi kolejne pytania, dotyczące przyszłości obszaru położonego u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region, w ogromnej mierze związany z przemysłem wydobywczym, staje w obliczu ogromnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Tym bardziej, że w bliskim otoczeniu Turowa funkcjonuje 9 kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – 5 na terenie Czech i 4 w Niemczech” – czytamy w komunikacie PGE.
“Transformacja energetyczna w sposób szczególny wpłynie na życie dziesiątek tysięcy osób – pracowników przemysłu wydobywczego oraz energetyki węglowej, ich rodzin i mieszkańców regionu. Wierzymy, że ze wsparciem lokalnych samorządów uda się zbudować platformę współpracy i stworzyć ponadnarodowe rozwiązania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Od tego zależy wspólna przyszłość dla regionu trójstyku granic” – mówi cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
“Społeczności zamieszkujące region trójstyku granic, związane ze sobą wyjątkową wspólnotą doświadczeń, powinny odegrać kluczową rolę w jego transformacji. Jesteśmy przekonani, że rolą samorządowców, jako bezpośrednich przedstawicieli lokalnej społeczności, jest odpowiedzialne budowanie przyszłości dla nich oraz otoczenia, w którym żyją i pracują. Udział w zbliżającej się debacie jest ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwej transformacji dla mieszkańców i lokalnej gospodarki” – powiedział Piotr Roman, prezydent Bolesławca i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.
ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS