A A+ A++

– Długoletni proces ocieplania klimatu i wynikająca z niego susza sprawiają, iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Jej skutki odczuwają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł, dlatego konieczne jest podjęcie konkretnych działań i łączenie sił przez różnorodne środowiska – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej.

W myśl tej idei Arka zamierza w 2021 roku kontynuować akcję edukacyjną „Łapmy wodę”, której celem będzie nakłonienie mieszkańców Polski do gromadzenia deszczówki oraz poszanowania wody. – W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w szkołach, przedszkolach, organizacjach i różnych instytucjach – dodaje Owczarz.

Mobilne centrum edukacji ekologicznej

Akcję zainaugurowano 1 lipca w Żywcu, teraz ekolodzy zamierzają odwiedzić wiele miejsc w Polsce. W ramach kampanii w trasę wyruszy „Wodne mobilne centrum edukacji ekologicznej”. To specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, uczący poszanowania wody.

Wodne mobilne centrum edukacji ekologicznej Arka

Wszystkie zajęcia w mobilnym centrum edukacji ekologicznej zaplanowano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Samochód ma zamontowane wiatraki i systemy solarne wykorzystywane podczas zajęć do wyjaśnienia funkcjonowania odnawialnych źródeł energii i korzyści płynących z ich stosowania. – To istotne, ponieważ obecnie do produkcji prądu zużywamy ogromne ilości wody z polskich rzek, która służy do chłodzenia instalacji elektrowni węglowych – wyjaśnia Owczarz.

Partnerem strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój. – Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem programu „Łapmy wodę”. Wiemy, jak ważna jest ochrona zasobów wodnych, i głęboko wierzymy w sens programów edukacyjnych w tym obszarze – mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyrektor jakości i zrównoważonego rozwoju w firmie Żywiec Zdrój.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona ręka”, w którym już uczestniczy ponad 700 tys. osób, w tym uczniowie. Z myślą o nich zostaną przygotowane materiały edukacyjne i scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGusła nad zalewem. Deszcz nie przeszkodził w świętowaniu [FOTO]
Następny artykułPrawnicy, lekarze i architekci przeciw rządowym pomysłom