A A+ A++

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków do nowo powstałej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wszedł w życie w czwartek (1 lipca). Dotyczy wszystkich właścicieli lub zarządców budynków posiadających źródła ciepła lub spalania paliw do 1 MW (np. piece, kominki, pompy ciepła, fotowoltaikę).

W przypadku budynków już istniejących, ze źródłami ciepła zainstalowanymi przed 1 lipca 2021 r., czas na złożenie deklaracji wynosi 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o budynki nowo powstałe, ze źródłami ciepła uruchomionymi po 1 lipca, jest to 14 dni.

Deklaracje dotyczą dużej części mieszkańców stolicy

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy znacznej części mieszkańców Warszawy. Żeby to zauważyć, wystarczy spojrzeć na liczbę osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Jak wynika z najnowszego Raportu z planowania Warszawy, mieszka w nich aż 12 proc. warszawianek i warszawiaków. To ok. 200 tys. osób, mniej więcej tyle, ile liczy populacja Mokotowa.

Kominek w salonie KAMILA KOTUSZ

Można też spojrzeć na to inaczej: domy jednorodzinne zajmują największą powierzchnię terenów mieszkaniowych w Warszawie (53 proc. w porównaniu z 47 proc. powierzchni zajmowanej przez zabudowę wielorodzinną).

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację?

Deklarację można pobrać i złożyć:

  • przez stronę internetową,
  • w urzędzie miejskim,
  • listownie na adres urzędu miejskiego.

Do złożenia deklaracji przez internet potrzebny jest profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Prócz podstawowych danych właściciela lub zarządcy budynku w deklaracji należy podać adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która ma być wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma wspierać wymianę starych kotłów grzewczych i informować na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Ma też być narzędziem dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

Jej powstanie optymistycznie przyjęli aktywiści walczący ze smogiem, m.in. z Alarmu Smogowego. Mniej optymistycznie zareagowali za to niektórzy mieszkańcy, którzy skarżą się na stronę internetową ZONE, służącą do składania deklaracji. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapewnia, że trwają prace nad przywróceniem jej funkcjonalności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSenator Zdzisław Pupa odwiedził Padew Narodową [FOTO]
Następny artykułHorban o ewentualnej odpłatności za szczepienia: to jest trochę psychologiczne