Badania archeologiczne poprzedzają budowę kamienicy mieszkalnej z ponad 130 lokalami. To pierwsza inwestycja komercyjna w ramach projektu partnerstwa publiczno-prywatnego na Dolnym Mieście. Realizuje ją spółka GGI Dolne Miasto (konsorcjum firm Euro Styl i Inopa), która podpisała umowę z miastem Gdańsk na zagospodarowanie terenów Dolnego Miasta.
Budynek na działce między ul. Toruńską, Kamienna Grobla i Jałmużniczą będzie pełnił funkcję mieszkaniową, na parterze kamienicy znajdą się lokale usługowe. Projekt architektoniczny inwestycji o nazwie Esencja przygotowuje lokalna pracownia Rayss Group. Do roku 1945 znajdowały się w tym miejscu kamienice, które nie zostały odbudowane. Po wojnie na placu przez wiele lat funkcjonował ogródek jordanowski.
Prace archeologiczne prowadzone będą w obrębie przyszłego wykopu budowlanego.
– Są to tak zwane wyprzedzające badania archeologiczne – mówi Robert Krzywdziński, archeolog z Pracowni Badań Archeologicznych DANTISCUM. – Ich celem jest zadokumentowanie nawarstwień archeologicznych, czyli pozostałości działalności człowieka w tym miejscu. Na tej konkretnie działce spodziewamy się natrafić na pozostałości piwnic kamienic, które stały w tym miejscu do 1945 roku. Poniżej znajdą się być może starsze nawarstwienia czy obiekty archeologiczne – przede wszystkim fragmenty starych zabudowań i zabytki ruchome.
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Prace archeologiczne potrwają około trzech miesięcy. Po ich zakończeniu i zwolnieniu działki przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków możliwe będzie rozpoczęcie budowy.
Nowe nasadzenia nie zrekompensują wycinki
Mieszkańcy Dolnego Miasta w połowie czerwca wysłali do władz miasta oraz GGI Dolne Miasto postulaty związane z niektórymi inwestycjami powstającymi w ramach projektu partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednym z nich jest uratowanie drzew z zieleńca jordanowskiego (działki, na której rozpoczęły się badania archeologiczne) i stworzenie kompleksowego planu zachowania i ochrony drzew w tym miejscu. Wcześniej protestowali przeciwko wycince, wieszając transparenty i kartki na pniach.
– Mając świadomość, iż prace nad realizacją tej części projektu są już mocno zaawansowane, zależy nam nie tylko na pozostawieniu szpaleru drzew od strony ulicy Toruńskiej, co gwarantuje inwestor, ale również na przesadzeniu pozostałych zdrowych drzew z tej działki, które zostały przeznaczone do wycięcia – tłumaczy Agnieszka Pszczołowska, mieszkanka Dolnego Miasta z inicjatywy Zielone Dolne – Akcja Protestacyjna.
Przy płocie, który otoczył działkę, miasto postawiło tablicę: „Tu pozostają najdorodniejsze drzewa od strony ulicy Toruńskiej”. Ewa Szabłowska z Dolnego Miasta zwraca uwagę na to, że ani miasto, ani inwestor nie odpowiedzieli do tej pory na postulaty mieszkańców oraz że nie została wyznaczona data obiecanego spotkania. Rozpoczęcie badań archeologicznych wzbudza w mieszkańcach obawy, że zgoda na wycinkę została już wydana.
– Nowe nasadzenia drzew w miejsce tych wyciętych nie zrekompensują wycięcia dojrzałych drzew – mówi Ewa Szabłowska. – Odnowienie drzewa o podobnych walorach i odtworzenie świadczonych przez nie korzyści przyrodniczych możliwe jest w perspektywie 100 lat. Rezultaty oczyszczania powietrza przez duże drzewa są 60–80 razy większe niż przez małe.
Dolne Miasto. Zabudowa Boiska pod Wierzbami
Mieszkańcy zwracają się również do miasta oraz inwestora o wycofanie planowanej zabudowy Boiska pod Wierzbami, zachowanie istniejących tam drzew i miejsca rekreacji. Według planów na działce powstaną wielorodzinne budynki mieszkalne wraz z ogólnodostępnymi terenami zielonymi i rekreacyjnymi.
– W naszej dzielnicy nie ma wielu miejsc sportowej rekreacji, z których mogliby korzystać dorośli, dzieci i młodzież niezależnie od pory dnia – mówi Agnieszka Pszczołowska. – Obawiamy się, wbrew narracji prowadzonej przez dewelopera i miasto, że boisko w Szkole Podstawowej nr 65, remontowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, nie będzie ogólnodostępne, bo odbywać się będą na nim zajęcia szkolne i pozaszkolne. Inne placówki szkolne zlokalizowane w obrębie Śródmieścia i okolic są pozamykane na kłódkę, niedostępne dla mieszkańców tak w czasie zajęć szkolnych, jak i poza nimi. Potrzebujemy terenu dostępnego w pełnym wymiarze dnia, dla matek z dziećmi przedszkolnymi, młodych ludzi dysponujących innym wymiarem godzin pracy niż szeroko pojmowany etat od 8 do 15, którzy chcieliby skorzystać z boiska przed południem, całej reszty mieszkańców chcących korzystać z tego terenu od godziny 14 do późnych godzin wieczornych oraz w weekendy – tego nie zapewni nam żadna normalnie działająca placówka szkolna, choćby nie wiem jak zdeklarowana na udostępnienie terenu mieszkańcom.
Umowa między spółką GGI Dolne Miasto (konsorcjum firm Euro Styl i Inopa) została podpisana w 2019 roku. Na 11 hektarach terenów na Dolnym Mieście powstaną budynki mieszkalne i usługowe na sprzedaż, prywatny inwestor ma również sfinansować obiekty publiczne. Poza kompleksem sportowym przy SP nr 65 (prace już się rozpoczęły) będą to centrum aktywności lokalnej w budynku dawnego gimnazjum, nowe przedszkola. W ramach inwestycji zrewitalizowane zostaną bulwary Nowej Motławy, Reduta Wilk i Wyskok. Miasto jako wkład własny wniosło do projektu 39 gminnych nieruchomości, których wartość została oszacowana na 40 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS