Pokazy filmów, milongi i przechadzki z przewodnikiem. Piękny, renesansowy dziedziniec Szkoły Baletowej i ulica Gołębia ponownie będą miejscem wyjątkowych wakacyjnych wydarzeń kulturalnych.
Przez wakacyjne miesiące Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej, które jest organizatorem akcji, zaprosi na kilkanaście różnych wydarzeń adresowanych dla rodzin, seniorów i turystów, których przyciągać będą dźwięki wydobywające się z renesansowego dziedzińca.
– Kilka lat doświadczeń pozwoliło nam stworzyć formułę widowiska zachęcającego do wspólnego spędzania czasu i do integracji międzypokoleniowej. Oprócz występów na scenie zaplanowaliśmy także cieszące się za każdym razem popularnością przechadzki po Starym Mieście – mówi Magdalena Ignaszak z Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej;
Wśród wykonawców są znani muzycy – ale też początkujący adepci sztuki mający szansę zaprezentować się szerokiej publiczności. Jacek Hałas i Jarek Kaczmarek zaproszą na “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, będzie można zobaczyć hit niemego kina „Dziewczyna z zapałkami” z muzyką na żywo. Niesamowite wrażenie robią pokazy tanga i milonga, które kończą się wspólną potańcówką w argentyńskich klimatach. Wydarzeniom towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotograficzna „Żywioły- Boliwia” usytuowana na Gołębiej przy kościele farnym.
– Dla poznaniaków i turystów przygotowaliśmy także cykl przechadzek tematycznych z przewodnikiem związanych m.in. z epidemiami jakie przez wieki dotykały mieszkańców naszego miasta, symbolami narodowymi umieszczonymi na staromiejskich gmachach i kamienicach czy siedzibami wielkopolskich możnowładców – zdradza Magdalena Ignaszak.
Warto dodać, że Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej za organizację Kulturalnego Lata na Gołębiej zostało wyróżnione przez Radę Starego Miasta certyfikatem Dobrego Sąsiada. Radni docenili budowę więzi społecznych i dbałość o przestrzeń wspólną, a także to, że dziedziniec Szkoły Baletowej jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami z szerokim wjazdem i nieograniczonym dostępem do widowni.
Kulturalne Lato na Gołębiej potrwa do 30 września 2021. Oto program:
„DZIADOWSKI BLUES” – JACEK HAŁAS I JAREK KACZMAREK
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, piątek, 2 lipca 2021, godz. 17.00-18.00
Oryginalne współbrzmienie tradycyjnych ballad dziadowskich na lirę korbową i głosu Jacka Hałasa z miejskim gitarowym bluesem Jarka Kaczmarka, muzyczne opowieści o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o miłości i zdradzie, o wędrówce przez wiejskie bezdroża i miejskie zaułki – współczesne wariacje wokół “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Jacek Hałas to absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant. Grać będzie na akordeonie, lirze korbowej, fletach pasterskich i fortepianie. Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem korowodowym i wirowym, muzyką tradycyjną Europy wschodniej, działalnością warsztatową i edukacyjną. Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach.
Jarek Kaczmarek to warszawski opowiadacz historii, związany ze Stowarzyszeniem Studnia O. Przekazuje swoją pasję, prowadząc warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest animatorem kultury, autorem opowiadań. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze, jest twórcą zespołów “Księżycowo” i “Buszmeni”.
CICHE PRZEBUDZENIA: – KONCERT SOULOWY – Emilia Bartoszewicz & BAND
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, piątek, 16 lipca 2021, godz. 17.00-18.00
Muzyczna nostalgia, nieśpieszny bliski duszy rytm, to zaproszenie ma piątkowy koncert soulu z elementami popowych brzmień w wykonaniu młodych poznańskich muzyków.
Emilia Bartoszewicz – wokal, Filip Chojnacki – piano, Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas/bas, Dawid Wirmański – perkusja
Emilia Bartoszewicz to studentka Przestrzeni Muzyki Rozrywkowej i Jazzu oraz wychowanka Ewy Nawrot z Art of Voice – Studio. Miłość do muzyki towarzyszy jej od najmłodszych lat, wyznaje zasadę, że tylko nieustanna praca ze swoim głosem i interpretacją jest w stanie doprowadzić do mistrzowskich efektów.
Filip Chojnacki to pianista, organista i kompozytor; absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu jazzowego; obecnie również wykładowca, a także pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu. Na stałe współtworzy “Zespół 33”, “The Friends Tones Trio”, i “Skalpel Big Band”.
Szymon Wieczorkiewicz – to absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu w zakresie gry na kontrabasie, gitarze basowej oraz na Wydziale Klasyki, również z kontrabasu. Laureat wielu nagród, w tym dla najlepszego instrumentalisty Big-Band Festiwalu w Nowym Tomyślu. Koncertował z muzykami takimi jak, Zbigniew Wodecki, Skaldowie, Krzysztof Cugowski, Małgorzata Ostrowska, Urszula Dudziak, Andrea Bocelli i wielu innych.
W STARYM KINIE – “DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI” – projekcja filmu niemego z muzyką na żywo
Mała Aula Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej, piątek, 30 lipca 2021, godz. 18.00 -19.00
Niemy film z 1928 roku jest piękną metaforyczną, symboliczną opowieścią opartą na słynnej bajce Andersena w reżyserii Jeana Renoir’a. przedstawiciela francuskiego realizmu. Zdobywca Oskara, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych.
MILONGA NA GOŁĘBIEJ – POKAZ I MILONGA POZNAŃSKIEJ AKADEMII TAŃCA I DAWIDA BIELACHA
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, piątek, 20 lipca 2021, godz. 17.00-20.00
Tancerze z Poznańskiej Akademii Tańca opowiedzą i zaprezentują tango w jego czystej postaci, która zdarza się na ulicach Argentyny. Spotkanie zakończy się wspólną milongą – czyli tańcem w pięknej przestrzeni renesansowego dziedzińca.
Milongi to wieczory taneczne, na które przychodzi się nie tylko potańczyć tango, ale i miło spędzić czas wśród ludzi.
ZAGUBIENI W TŁUMACZENIU – KONCERT MUZYCZNY AMATORSKIEGO TEATRU MŁODEGO WIDZA/MATEUSZ PLUSKOTA Z ZESPOŁEM
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, piątek, 27 lipca 2021, godz. 17.00-18.00
Wystąpią: Magdalena Warzocha, Klaudia Woźniak, Jakub Sopoćko, Eryk Walkowiak, Mateusz Pluskota.
Młodzieńcze duchem aranżacje obcojęzycznych przebojów, zaprezentowane z humorem i dowcipem przez amatorski teatr młodych duchem artystów.
BODY ART – TEATR CIAŁA I MUZYKI – LESZEK KUBIACZYK I BARTOSZ ZBORALSKI
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, niedziela, 29 sierpnia 2021, godz. 11.00-12.00
Spotkanie ciała i muzyki. Zaproszenie do czynnego włączenie się publiczności w taneczny projekt. Zachęcamy do przyjścia w swobodnym stroju i zabrania na spektakl maty gimnastycznej.
Leszek Kubiaczyk jest licencjonowanym instruktorem w zakresie bodyart. Prowadzi programy rehabilitacji psychofizycznej.
Bartosz Zboralski jest absolwentem Wydziału Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa Akademii im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
BALETOWE ABC…
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia, piątek, 10 września 2021, godz. 17.00-18.00
Projekt taneczny uczniów szkoły baletowej podstawowej i licealnej. Uczniowie zaprezentują fragmenty z lekcji tańca klasycznego, współczesnego i ludowego. Baletowe abc dla początkujących pod dyrekcją Mirosława Różalskiego dyrektora szkoły.
SPACERKIEM PO STARYM MIEŚCIE- NIEDZIELNE PRZECHADZKI TEMATYCZNE Z PRZEWODNIKIEM
Spacery rozpoczynają się każdorazowo w niedzielę o godz. 12:15 (po pokazie „trykania” się pozna- ńskich koziołków, na schodach przed wejściem do Ratusza a kończą niespodziankami na dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej około 13:30.
HISTORIA SYMBOLI NARODOWYCH – niedziela 4 lipca, godz. 12:15
Trudno w to uwierzyć, ale wszystkie polskie symbole narodowe powstały w …Poznaniu. I o tym dowiemy się na trakcie przechadzki. Zaczniemy od najstarszego powstałego w XIII wieku herbu a skończymy na… przyjdźcie, sympatycy Poznania, to się dowiecie. Zaprasza Dominik Ohde.
POZNAŃ W OBLICZU ZARAZY NA PRZESTRZENI WIEKÓW – niedziela 1 sierpnia, godz. 12:15
Poznań i jego epidemie. Jaką zarazę przywieziono pociągiem? Jaką rolę w zwalczaniu cholery odegrał cadyk Akiwa Eger? Opowieści o kacie i jego obowiązkach w zakresie utrzymania higieny, o morowym powietrzu, spacer szlakiem pomników tamtych czasów – Higei, Szpitala Strusia, skweru Akiwy Egera. Zaprasza Dominik Ohde.
BAGNET NA BROŃ – SPACER WOJSKOWY – niedziela 5 września, godz. 12:15
Spotkanie z wojskowym obliczem Poznania. Jaka rola poznaniaków w obronie ojczyzny? Ile było powstań? Z kim przyszło walczyć naszym przodkom w powstańczych zrywach? Z kim wygraliśmy … o tym i o innych ciekawostkach wojennych na tym spacerze. Zaprasza Dominik Ohde.
SIEDZIBY MOŻNOWŁADCÓW – SPACER KRÓLEWSKI – niedziela 12 września, godz. 12:15
Dlaczego od XII wieku władcy Polski i Wielkopolski a później inni możnowładcy upodobali sobie ten fyrtel na swoje siedziby? W której kamieniczce Jan Kazimierz przyjmował wysłanników tatarskiej ordy? Dowiecie się na tym spacerze. Odwiedzimy m.in. Pałac Działyńskich, Pałac Górków, Pałac Mielżyńskich. Zaprasza Dominik Ohde.
WYSTAWA PLENEROWA NA GOŁĘBIEJ PRZY FARZE
III edycja wystawy plenerowej tym razem “Żywioły – Boliwia” magia miejsc, autorka Magdalena Maria Kwiatkiewicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS