A A+ A++

Od 1 lipca każdy będzie mógł skorzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tomaszowie Mazowieckim. To kolejny element budowania systemu gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym co docelowo przyczyni się do ustabilizowania cen za śmieci w naszym regionie.

Otwarcie PSZOK-u poprzedziło spotkanie prezydenta Marcina Witko z burmistrzami, wójtami sąsiednich gmin i miast. Prezydent zaproponował  włodarzom przyłączenie się do Związku Międzygminnego w zakresie sektora śmieciowego.  Przedstawił zalety członkostwa w związku tj. łatwiejsze pozyskiwanie dotacji na rozwój, wspólna instalacja do przetwarzania odpadów, jednakowe składki, większy wpływa na wewnętrzny sektor śmieciowy, a przede wszystkim  bezpieczeństwo cenowe dla mieszkańców. Decyzja o wstąpieniu do związku należy do rad gmin czy miast. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniósł 3 542 237,63 zł brutto. 

– Po przejęciu przez miasto odbioru odpadów od mieszkańców, otwarcie PSZOK to następny etap w ramach realizacji strategii budowania systemu w obiegu zamkniętym tj. biokompostowni, biogazowni, sortowni, instalacji do przetwarzania odpadów. Te przedsięwzięcia szacujemy na ponad 100 mln złotych. Będziemy oczywiście starali się o środki zewnętrzne – mówi prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie z samorządowcami z regionu pozwoli nam utworzyć związek gmin, w którego kompetencji będą nie tylko gospodarka odpadami, ale szeroko rozumiana gospodarka komunalna. Wszystkie nasze działania mają przyczynić się w przyszłości do większego komfortu i podniesienia jakości życia mieszkańców. Stworzą szansę na realnego wpływu na ceny usług, pozwolą też wspólnie rozwiązywać́ problemy – dodaje prezydent i dziękuje uczestnikom spotkania:  wicewojewodzie Karolowi Młynarczykowi, burmistrzowi Nowego Miasta nad Pilicą Mariuszowi Dziubie, wójtowi gminy Budziszewice Marianowi Holakowi, wójtowi gminy Żelechlinek Bogdanowi Kaczmarkowi, wójtowi Inowłodza Bogdanowi Kąckiemu,   wójtowi gminy Lubochnia Piotrowi Majchrowskiemu, wójtowi gminy Ujazd Arturowi Pawlakowi, wójtowi gminy Rokiciny Jerzemu Rebzdzie, zastępcy wójta gminy wiejskiej Tomaszów Maz. Sławomirowi Bernackiemu, zastępcy wójta Rzeczycy Iwonie Łuszcz-Krawczyk oraz przedstawicielom gmin Mniszków, Sławno i Wolbórz.

Budowa punktu trwała od marca 2020 r. W ramach inwestycji został wykonany: budynek administracyjny z punktem napraw przywracającym drugie życie starym przedmiotom oraz salą edukacyjną, waga najazdowa, plac manewrowo – składowy. PSZOK został wyposażony w infrastrukturę̨ wodno-kanalizacyjną, kontenery i pojemniki przeznaczone do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Teren obiektu jest monitorowany.  


Zobacz podobne:

Skomentuj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPorządzą dalej
Następny artykułWimbledon: Magda Linette wreszcie odzyskała wewnętrzny spokój