A A+ A++

Coraz częściej eksperci zwracają uwagę na to, jak ważne jest gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi bezpieczeństwa floty. Zdaniem niektórych jest ono podobne do sieci transportowej typu hub-and-spoke. Na tej samej zasadzie, jak ładunki są odbierane z różnych lokalizacji, a następnie konsolidowane w magazynie lub centrum dystrybucji, tak samo floty muszą wykonywać różne zadania z dużą ilością danych dotyczących bezpieczeństwa pochodzących z różnych źródeł. 

Chodzi o informacje pochodzące między innymi z ELD, systemów telematycznych i kamer.

Wszystkie te dane z oczywistych względów wymagają z naszej strony stosownego przeglądu i podjęcia odpowiednich działań, co może być trudne, biorąc pod uwagę siłę roboczą i ilość samych kierowców. W związku z tym menedżerowie flot potrzebują również informacji umożliwiających przewidywanie ryzyka wypadku, które będą jednocześnie dostosowane do konkretnych potrzeb kierowców. Należy zatem mieć pewność, że oceniamy w najlepszy sposób to, na jakim poziomie jesteśmy z kierowcą i czego on potrzebuje do skutecznej pracy, wykonywania swoich obowiązków. Dobrze jest zatem korzystać z rozwiązań, które gromadzą i łączą ze sobą dane dotyczące bezpieczeństwa z różnych źródeł w centralnym centrum zarządzania.

Posiadanie takich danych w jednym miejscu będzie miało spory wpływ na zwiększenie wydajności czy też zapobieganie przeoczeniu lub niewłaściwemu zarządzaniu informacjami. W momencie, gdy dochodzi do wypadku, centralny zapis danych dotyczących bezpieczeństwa w systemie zapewnia pracodawcy zgodność między świadomością ryzyka a działaniami, które są zgodne z polityką bezpieczeństwa floty. Coraz większym powodzeniem cieszą się ostrzeżenia dotyczące obszarów ryzyka, które są oparte na lokalizacji kierowców. Menedżerowie flot mogą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań do monitorowania, jak kierowcy reagują na alerty bezpieczeństwa oparte na lokalizacji. Takie ostrzeżenia w systemie będą działać dla kierowców niczym wirtualne znaki drogowe, dzięki czemu mogą z wyprzedzeniem ostrzegać o odcinkach dróg, gdzie dochodzi do wypadków, problemów, zbytniego nabierania prędkości.

Najlepsze systemy mogą mieć nawet i kilka tysięcy alertów opartych na lokalizacji, a przy tym każda flota może wprowadzać własne, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo, jak i gromadzenie danych. Bardzo ważne jest to, że takie systemy mogą również monitorować reakcje kierowców na ostrzeżenia. Taki monitoring pokaże, czy kierowcy faktycznie zwolnili, zastosowali się do poleceń. Można dzięki temu wysyłać ich na szkolenia, stosować kary, nagany. Przez to widać, że nowoczesne podejście do bezpieczeństwa oparte na danych będzie niezwykle ważne w firmach transportowych. Platformy do zarządzania kierowcami mogą łączyć dane z różnych źródeł, zwłaszcza telematyki, kamer, ELD czy oprogramowania do zarządzania transportem. Oczywiście taka platforma oparta jest na chmurze, co przyspiesza jej działanie, uniwersalne przekazywanie wiadomości. Możliwe za jej pomocą jest tworzenie oceny ryzyka kierowcy, a także śledzenia jego wysiłków na rzecz poprawy wydajności. Pracodawcy mogą także na tej podstawie tworzyć widoczne tylko dla siebie rankingi kierowców i na tej podstawie decydować o ewentualnych podwyżkach, premiach czy zwolnieniach. Więcej danych pozwala na uzyskanie szerszego obrazu wydajności kierowcy.

Jak zatem widać, floty dziś oznaczają wiele danych niezbędnych do zebrania i przetworzenia, a przy tym wprowadzane przez nie systemy mogą świetnie chronić firmę przed oszustwami czy nadużyciami ze strony kierowców.

Dziś opieramy się przede wszystkim na danych. Nie ma znaczenia czy to dostępna w kasynie gry za darmo, serwis streamingowy, wszystko opiera się na gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych. Coraz ważniejsze jest to w firmach czy flotach transportowych. Dzięki nowym technologiom mogą one lepiej gromadzić dane dotyczące bezpieczeństwa.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPospolite ruszenie spółdzielców
Następny artykułEuropejski Budżet Obywatelski nabiera tempa