A A+ A++

Uczelnia wkrótce otworzy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej i rozpocznie rozbudowę swojej siedziby na lubelskim Czechowie.

– Stabilizujemy kierunki studiów, które posiadamy, ale też reagujemy na potrzeby rynku pracy – tłumaczy doc. Henryk Stefanek, prezydent założyciel Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

I dodaje: – Wychodzimy przede wszystkim naprzeciw potrzebom społecznym. Dlatego od kilku lat systematycznie stawiamy na kierunki medyczne. Stąd decyzja o powstaniu kierunku pielęgniarstwo. Wszystko dlatego, że zarówno w Polsce, jak i na Lubelszczyźnie od lat brakuje wykwalifikowanych przedstawicielek tego zawodu, a średnia wieku przekracza już w kraju 54. rok życia.

Prezydent, założyciel WSSP w Lublinie doc. Henryk StefanekPrezydent, założyciel WSSP w Lublinie doc. Henryk Stefanek Fot. Materiały prasowe

Zajęcia na pielęgniarstwie, trzyletnim kierunku, rozpoczęły się na WSSP w roku akademickim 2018/19. Od nowego roku akademickiego uczelnia uruchamia na pielęgniarstwie dwuletnie studia magisterskie.

Studenci trzeciego roku, którzy studiują na kierunku pielęgniarstwo, otrzymują ważne wsparcie finansowe. Chodzi m.in. o stypendia motywacyjne. Studenci mogą korzystać z bezpłatnych kursów komputerowych uznawanych w całej Europie jako potwierdzenie kwalifikacji.

Nie sposób nie wspomnieć o bezpłatnych kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych zakończonych egzaminami państwowymi, takimi jak m.in. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, kurs specjalistyczny leczenia ran, kurs specjalistyczny resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy kurs specjalistyczny wykonania i interpretacji zapisu EKG.

Elastyczni na potrzeby rynku pracy

Kolejny nowy kierunek studiów magisterskich, który rusza od początku roku akademickiego 2021/22, to ekonomia.

Doc. Henryk Stefanek: – Jesteśmy elastyczni i wciąż dostosowujemy się do potrzeb rynku pracy. Wprowadzona przed kilku laty obowiązkowa matura z matematyki sprawia, że młodzi ludzie w szkołach średnich coraz chętniej zdobywają wiedzę matematyczną, kształcą umiejętności matematyczne. W efekcie chcą wybierać właśnie studia ekonomiczne. Dlatego przed trzema laty wznowiliśmy wspomniany kierunek.

Kolejny kierunek magisterski na WSSP, który startuje od roku akademickiego 2021/22, to kosmetologia.

Nie sposób nie wspomnieć o ścisłej współpracy lubelskiej uczelni wyższej z Narodowym Uniwersytetem Wychowania Fizycznego i Sportu w Kijowie, najważniejszą tego rodzaju szkołą wyższą na Ukrainie. Studenci obydwu uczelni otrzymują dyplomy ukończenia studiów uznawane zarówno na Ukrainie, jak i w całej Unii Europejskiej.

Centrum Symulacji Medycznej

Uczelnia wraz z początkiem nowego roku akademickiego otworzy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, gdzie będą się kształcić m.in. studenci kierunków pielęgniarstwo, fizjoterapia i kosmetologia.

– Centrum znajdzie się w głównym budynku uczelni. Obecnie kończymy tam adaptacje. Już wymieniliśmy m.in. windy na nowoczesne, cichobieżne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Ale Centrum to przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt do kształcenia z innowacyjnymi symulatorami czy fantomami pokazującymi, jak wygląda, jak zachowuje się ludzkie ciało i organizm człowieka – opowiada prezydent i założyciel uczelni.

To nie wszystko, bo studenci kierunku pielęgniarstwo odbywają zajęcia kliniczne w szpitalach, m.in. w Łęcznej, Kraśniku, Lubartowie czy Zamościu.

Uczelnia szybko się rozwija, dlatego powoli zaczyna nie mieścić się w swoich murach. Stąd decyzja o jej rozbudowie, która wkrótce rozpocznie się na parceli WSSP na Czechowie, od strony ul. Szwajcarskiej.

– Nowy budynek dydaktyczny o powierzchni 3 tys. m kw. będzie miał cztery kondygnacje. Znajdą się tam m.in. pracownie pielęgniarskie, kosmetologiczne, fizjoterapeutyczne, laboratoria komputerowe i sale ćwiczeń – wymienia doc. Henryk Stefanek.

Nowe skrzydło gmachu uczelni wyższej będzie gotowe najpóźniej za dwa lata.

WSSP

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola mieszcząca się na lubelskim Czechowie powstała w 2000 r. i w październiku rozpoczyna 22. rok akademicki. Na uczelni kształci się dziś ponad 4 tys. studentów, także na kierunkach z językiem angielskim.

Uczelnia na wielu kierunkach oferuje bezpłatne studia wspierane ze środków Unii Europejskiej, a także interesujący system stypendialny. Studenci WSSP mogą aplikować do udziału w programie Erasmus+.

Co ważne, studenci Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie kształcą się w sumie na 98 kierunkach studiów podyplomowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBaseny w trakcie odbioru
Następny artykułJestem gruba. Nie wstydzę się tego słowa