A A+ A++

Szewczak: koszty emisji CO2 zabójcze, stąd dążenie Orlenu do neutralności emisyjnej

30.06.2021r. 15:00

Wzrost kosztów emisji CO2 dla krajów takich jak Polska jest wprost zabójczy, stąd dążenie Orlenu do neutralności emisyjnej do 2050 r. – oświadczył wiceprezes spółki Janusz Szewczak na Samorządowym Kongresie Gospodarczym – II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.

W trakcie debaty zatytułowanej “Bezpieczeństwo energetyczne w aspekcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju” Szewczak podkreślał, że takie niestabilności, jak właśnie zmienne ceny emisji CO2 znacząco utrudniają działanie dużych podmiotów.

Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski oceniał z kolei, że gaz ziemny na razie wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem dla oparcia polskiej transformacji energetycznej. Jego zdaniem, mimo projektowanych, niekorzystnych dla gazu regulacji europejskich, na zachodzie Europy dalej dostrzega się potencjał tego paliwa, o czym świadczy chociażby determinacja w budowie gazociągu Nord Stream 2, czy plany budowy źródeł gazowych o mocy 60 GW.

Gaz umożliwia szybką konwersję źródeł węglowych, np. ciepłowni, istnieje też możliwość jego “zazieleniania” poprzez dodatek zielonego wodoru – wskazywał Perkowski, przypominając, że PGNiG pracuje już nad możliwością zatłaczania wodoru do sieci dystrybucyjnych.

Z kolei zdaniem wiceprezesa Zakładów Azotowych Puławy z Grupy Azoty Jacka Janiszka, pierwszym zastosowaniem dla zielonego wodoru powinna być produkcja nawozów, a nie spalanie w elektrowniach. 90 proc. produkowanego dziś wodoru zostaje zużyte do produkcji amoniaku, a 90 proc. amoniaku służy do produkcji nawozów – podkreślał.

Prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Artur Wasil mówił z kolei, że przed kopalnią stoją zupełnie inne wyzwania. Bogdanka dostarcza najtańszego węgla na polski rynek, ale już niedługo podaż tego surowca prześcignie popyt – wskazał. Dziś spółce chodzi przede wszystkim o skuteczną konkurencję z węglem z importu – ocenił Wasil.

Sylwia Pawlak z Lotosu podkreślała, że o ile sztandarowe projekty wydobycia węglowodorów są przez Lotos rozwijane, to dla spółki najważniejsze są obecnie projekty wodorowe, czyli produkcja wodoru zielonego, czy tzw. szarego.

Jak zaznaczyła, spółka Lotos Petrobaltic prowadzi wstępne inicjatywy projektowe sekwestracji CO2 w złożach pod dnem Bałtyku.

Najpopularniejszy artykuł ostatnich dni

Najczęściej komentowany artykuł w tym tygodniu
Najważniejszy komunikat, warto przekazać znajomym

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków/ Centrum biznesowe Shell zatrudni co najmniej 400 pracowników
Następny artykułPrzestępca trafi za kratki