Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie i dotarli tu w wózeczkach czy na barkach swoich rodziców i ci, którzy przybyli w pielgrzymce po raz czterdziesty, wierni z powiatu sokólskiego, województwa podlaskiego, z Polski i zagranicy aż po Kenię i Tanzanię, duchowni i samorządowcy, młodzież, która zakończyła właśnie rok szkolny, wszyscy Oni stanęli 27 czerwca 2021 r. przed obliczem Matki Bożej Różanostockiej w Jubileusz 40-lecia koronacji Jej cudownego obrazu.
26 czerwca pielgrzymi z całego województwa podlaskiego wyruszyli w 40. Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę Różanostocką do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Na jej zakończenie – 27 czerwca odbyły się uroczystości centralne 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej, którym od godziny 17.00 przewodniczył, Słowo Boże wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio. Jego Eminencja również pobłogosławił nową szatę na obraz Matki Bożej. Suknia została wykonana w pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Do jej wykonania wykorzystano złoto, srebro i szlachetne kamienie. Poprzednia szata została nałożona na obraz w 1959 roku. Stara suknia pozostanie w sanktuarium.
“28 czerwca 2021 roku przypada Jubileusz 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej. Chcielibyśmy, aby tak ważne wydarzenie w historii naszego sanktuarium było okazją wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej matczyną miłość, wstawiennictwo i szczególną obecność w Różanymstoku. Dlatego pragniemy złożyć Matce naszego Pana wotum i przyozdobić Jej łaskami słynący wizerunek nową szatą.” czytamy na stronie Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.
Już w piątek 18 czerwca 2021 r. w Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku rozpoczęła się nowenna przed 40 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej. Modlitwę nowenny rozpoczął Biskup Henryk Ciereszko.
24 czerwca została poświęcona nowa monstrancja przeznaczona do Sanktuarium Różanostockiego, jako pamiątka wydarzeń związanych z rocznicą koronacji i rozpoczęciem duchowego dzieła Gwiazd na płaszczu Maryi, w które zostało włączone Sanktuarium Różanostockie.
Każdego dnia nowenny Mszy Świetej przewodniczyli i homilię głosili kapłani diecezjalni i zakonni pochodzący z Parafii Różanostockiej. Oprawę liturgiczną tworzyli przedstawiciele poszczególnych grup duszpasterskiech – czytamy na stronie Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.
Obraz Matki Bożej Różanostockiej
“Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Różanostockiej, znajdujący się obecnie w Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku, został namalowany w 1928 roku przez Jana Sawczyka w Zakładzie „Św. Wojciech” w Warszawie, którego właścicielem był Włodzimierz Tur. Obraz został namalowany w miejsce pierwszego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, który był w Różanymstoku od 1652 roku, natomiast w 1915 roku został wywieziony w głąb Rosji i nie powrócił już na swoje miejsce.
Po namalowaniu nowego wizerunku Matki Bożej Różanostockiej w 1928 roku, obraz został przesłany do Rzymu, gdzie poświęcił go papież Pius XI. Dnia 8 września 1929 roku, arcybiskup wileński Romuald Jałbrzykowski wprowadził obraz do kościoła w Różanymstoku, po czym został umieszczony na ołtarzu przy bocznym filarze świątyni, gdzie znajduje się do dziś.
Dnia 8 września 1959 roku, po trzystu latach od pierwszych cudownych wydarzeń w Różanymstoku za wstawiennictwem Matki Bożej i po trzydziestu latach od wprowadzenia do świątyni nowego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, na obraz została nałożona srebrna szata. Szata była wotum wdzięczności parafian i pielgrzymów za opiekę Matki Bożej nad wiernym ludem. Szatę poświęcił arcybiskup poznański Antoni Baraniak SDB.
20 września 1978 roku, papież Jan Paweł I, udzielił zezwolenia na koronację koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej Różanostockiej. Koronacja odbyła się 28 czerwca 1981 roku za pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Obraz koronował Kardynał Franciszek Macharski, wraz z biskupem białostockim Edwardem Kisielem, przy licznym udziale biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.”
źródło:
Wkrótce przedstawimy relację z polowej Mszy Świętej celebrowanej przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio oraz przytoczymy słowa Kamila Drapikowskiego z Gdańska, w których pięknie opisuje symbolikę nowej szaty Matki Bożej Różanostockiej.
Patrycja A. Zalewska
Patrycja A. Zalewska
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS