A A+ A++

1. lipca 2021 roku rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Dla właścicieli i zarządców budynków oznacza to obowiązek zgłoszenia czym ogrzewana jest konkretna nieruchomość. Zignorowanie lub podanie nieprawdy może narazić na karę finansową.

Właściciele lub zarządcy muszą zarejestrować swoją nieruchomość w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i podać źródła ogrzewania. Deklaracja zawiera 11 źródeł ciepła do wyboru. Zgłoszeniu podlegają także kominki czy kolektory słoneczne. W Polsce obejmie to około 5 mln domów czy kamienic. Nie odnosi się to natomiast do mieszkań w blokach.

W Łomży obowiązek dotyczy około 5 000 nieruchomości. W 2020 roku Urząd Miejski realizował „Szczegółową inwentaryzację źródeł ogrzewania na terenie miasta Łomża wraz z opracowaniem bazy danych w narzędziu informatycznym”. W ramach tego zadania miała zostać wykonana inwentaryzacja systemów grzewczych na terenie miasta Łomża. „Wcześniejsza inwentaryzacja dostarczyła informację na temat około 4000 nieruchomości. Niestety CEEB jest bazą stworzoną na potrzeby ustawy i na tą chwilę nie ma możliwości skorelowania jej z nową ewidencją” – informuje biuro prasowe.

Oznacza to, że ci wszyscy właściciele, którzy już raz spisywali swoje źródła emisji muszą dokonać tego ponownie. Inaczej mogą narazić się na kary finansowe.

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można przesłać dane wypełniając odpowiednie formularz przez internet (zone.gunb.gov.pl). Dopuszcza się także składanie dokumentów we właściwym (ze względu na nieruchomość) Urzędzie, jednak urzędy nie są na to jeszcze gotowe. „Czekamy na szczegółowe wytyczne lub szkolenia, które miałby przeprowadzić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego” – czytamy w informacji nadesłanej z biura prasowego łomżyńskiego Ratusza.

Uprawnienia do kontroli prawdziwości oświadczenia czym palimy posiada straż miejska, a kara finansowa może wynieść nawet 5000 zł. 

Na wypełnienie deklaracji mamy 12 miesięcy dla nieruchomości już użytkowanych, natomiast dla nowych ten czas wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. 

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

1.    Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres zamieszkania lub siedziby;

2.    Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;

3.    Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu  i wykorzystywanych w nich paliwach;

4.    Numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie)

5.    Adres e-mail (opcjonalnie)

  https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkie zmiany w GKS Bełchatów
Następny artykułPolish Boogie Festival – tańsze bilety dla mieszkańców powiatu człuchowskiego