A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Kamienica z „ósemką” to już właściwie ostatni relikt historycznej zabudowy przy wąskiej uliczce św. Mikołaja w centrum Białegostoku. Po zburzeniu dwustuletniego, pamiętającego czasy pruskie domu zostały tu dwa przedwojenne budynki. Pierwszym jest zadbana kamienica użytkowana jako kuria prawosławna. Drugim – właśnie ceglana kamienica „pod ósemką”.

Ściana pod ochroną

Jeszcze parę lat temu chroniona była jako zabytek ewidencyjny. W listopadzie 2019 roku wojewódzka konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków – na wniosek właściciela – jedynie front budynku oraz kilka metrów długości szczytu. Z reszty zdjęła jednocześnie ochronę przez ewidencję.

W styczniu 2020 roku Małgorzata Dajnowicz tak tłumaczyła decyzję na swojej stronie (pisownia oryginalna):

– „Niestety, wobec faktu awaryjnego stanu technicznego części obiektu (groźba katastrofy budowlanej!, co znalazło uzasadnienie także w opinii niezależnego eksperta z „listy” MKiDzN, który sporządził opinię na moją prośbę) zasadnym było, a wręcz koniecznym, wyłączenie pozostałych elementów budynku (nie objętych wpisem do rejestru) z ewidencji zabytków. W przypadku braku podjęcia takich kroków niemożliwe byłoby przeprowadzenie jakichkolwiek prac remontowych bez ryzyka całkowitego zniszczenia obiektu, co potwierdzają zgromadzone w postępowaniu dowodowym ekspertyzy” – wyjaśniała konserwator.

Zabytkowy budynek przy ul. św. Mikołaja 8 Fot. Andrzej Kłopotowski

Cegła wypadła, rynna się urwała

Kamienica (jej właścicielem jest Green Star Cezarego Kuleszy, do niedawna prezesa Jagiellonii Białystok, a obecnie kandydata na szefa PZPN) od tamtego czasu dalej niszczeje. Nawet z frontu zniknęło trochę cegieł w rejonie bramy w środkowej części budynku. Również rynny urywają się w połowie kamienicy.

Dlatego też zapytaliśmy, czy stanem nie powinien zainteresować się miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz.

– Zabytek przy ul. św. Mikołaja 8 to własność prywatna. Postępowanie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczące obiektu zostało zakończone. Odrębne postępowanie prowadził nadzór budowlany. MKZ nie planuje kontroli budynku, ponieważ brak do tego podstaw prawnych – mówi wprost Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.

Dodaje też, że kontrola może objąć jedynie działania właściciela związane ze sposobem zabezpieczenia części ścian wpisanych do rejestru zabytków. Jeżeli będzie taka potrzeba, podjęte zostaną w tym zakresie konieczne działania.

– Pozostałe elementy mają podlegać rozbiórce z uwagi na awaryjny stan techniczny, co potwierdzać mają wykonane w ostatnich latach kolejne ekspertyzy konstrukcyjne. Stateczność ściany frontowej i części ściany wschodniej ma zostać zapewniona przez niezależną konstrukcję wsporczą. Autor „Projektu rozbiórki – Projektu konstrukcji wsporczej części kamienicy” zawarł w dokumentacji szczegółowe wnioski i zalecenia. W trakcie robót budowlanych należy m.in. kontrolować stan konstrukcji, a w momencie zauważenia jakichkolwiek niepewności lub niezgodności z projektem niezwłocznie zabezpieczyć i zgłosić zespołowi projektantów w celu wyjaśnienia – dodaje Błachowska.

Kamienica przy św. Mikołaja 8 została zbudowana w 1876 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSHARP prezentuje nową linię bezramkowych telewizorów DN i DL. Android TV oraz obsługa Asystenta Google w pakiecie
Następny artykułCo dalej z węglem na Mazowszu? Ruszają konsultacje