Posadzka kamienna to system podłogowy o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i uporczywe zanieczyszczenia. Pod wpływem długotrwałego i intensywnego użytkowania nawet posadzka z najbardziej trwałego materiału zużywa się. Traci estetykę oraz funkcjonalny charakter, a w skrajnym przypadku może się okazać niebezpieczna w użytkowaniu. Alternatywą dla dalszej degradacji podłóg jest renowacja posadzek kamiennych.
Renowacja posadzek kamiennych: Krok po kroku
Renowacja posadzek kamiennych to usługa polegająca na takiej obróbce podłóg, która umożliwia przywrócenie podłogi do stanu jak najbardziej zbliżonego do stanu pierwotnego, tak pod względem walorów wizualnych, jak i parametrów użytkowych. Aby renowacja posadzek kamiennych przyniosła zamierzone rezultaty cały proces powinien zostać przeprowadzony z przez wykwalifikowaną i doświadczoną ekipę, przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz środków impregnujących.
Od czego powinniśmy zacząć?
Prawidłowo wykonana renowacja posadzki zaczyna się od odpowiedniego przygotowania miejsca pracy. Posadzkę najpierw należy dokładnie obejrzeć i określić jej stan, który rzutuje na zakres niezbędnych do wykonania prac. Bardzo ważne jest również określenie kamienia, z jakiego została wykonana. Ma to wpływ na dobór narzędzi, a później preparatów przeznaczonych do impregnacji. Na etapie przygotowania należy również zatroszczyć się o zabezpieczenie ścian oraz wszelkich innych elementów znajdujących się powyżej posadzki, a w zasięgu rozbryzgu maszyny.
Kolejny etap polega na wyrównaniu posadzki. Posadzkę szlifuje się po to, aby zlikwidować nierówności i zarysowania powstałe na powierzchni kamienia pod wpływem jego użytkowania. Nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć ubytki w kamieniu przez szlifowanie. Aby wyrównać podłogę większe ubytki w podłodze można uzupełnić mieszanką żywicy z odpowiednio dobranym kolorystycznie barwnikiem. Dzięki temu możemy uzyskać zamierzony efekt przy zdjęciu wyłącznie minimalnej warstwy kamienia.
Trzeci etap renowacji posadzki kamiennej zakłada szlifowanie posadzki z zastosowaniem coraz wyższych gradacji diamentów i doprowadzeniem przez polerowanie do lustrzanego połysku. Z etapu trzeciego przechodzimy bezpośrednio do realizacji etapu czwartego, jakim jest polerowanie i impregnacja kamienia. Impregnacja to ostatni etap renowacji posadzki. Nakładając na kamień kolejne warstwy impregnatu tworzymy na powierzchni posadzki twardą, intensywnie błyszczącą powłokę, która skutecznie uniemożliwia jej zaplamienie. Impregnat zabezpiecza również podłogę przed wnikaniem wilgoci, soli i tworzeniem się na jej powierzchni plam cementowych.
(-)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS