A A+ A++

Zapowiedź 3. etapu Tour de France 2021. 28 czerwca (poniedziałek): etap 3: Lorient – Pontivy (182,9 km).

Pierwsza szansa dla sprinterów. Kolarze przeniosą się do południowej części Bretanii, do regionu Morbihan, a po spędzeniu pierwszej części dnia nad Oceanem Atlantyckim ruszą w głąb lądu, na drodze do Pontivy. Premie górskie tylko dwie, faworyci będą zatem mogli nieco odetchnąć po dwóch finiszach na podjazdach przez pierwsze dwa dni.

Start etapu ugości Lorient, nadmorskie “miasto pięciu portów” – wojskowego, rybackiego, komercyjnego, pasażerskiego i jachtowego. Tu w XVII wieku powstała Francuska Kompania Wschodnioindyjska, mająca na celu konkurowanie z kompaniami brytyjskimi i holenderskimi, lecz po jej zamknięciu w 1794 roku miasto skupiło się na rozwoju bazy wojskowej, a na przełomie XIX i XX wieku – na rozroście handlu i rybołówstwa. Miasto zostało zniszczone w 85% podczas II Wojny Światowej, a Niemcy w 1940 roku wybudowali w nim bazę łodzi podwodnych. Od tego czasu zostało ponownie rozbudowane i skupiło się na branży turystycznej, w sierpniu co roku odbywa się festiwal Celtów.

Płaska trasa w pierwszej części prowadzi na południowy-wschód, m.in. przez miasteczko Erdeven, w którym znajduje się długa na osiem kilometrów plaża Kerhillio i zbiór 190 menhirów – stojących kamieni – pochodzących z okresu neolitu (5 do 2 tysięcy lat przed naszą erą). Na trasie także kurort nadmorski Plouharnel, na drodze do Carnac, gdzie archeolodzy odkryli ślady willi gallo-romańskiej i dawnych term. Tu również znajduje się zbiór menhirów. Następnie kolarze skręcą na wschód, do La Trinité-sur-Mer, miasta ostryg i narodzin Jeana-Marie Le Pena, by odbić potem na północ.

Kolejnym punktem na płaskiej części trasy jest Auray, gdzie w XIII wieku został wybudowany zamek, zburzony w drugiej połowie XVI wieku. Miasteczko zostało umiejscowione przy porcie w Saint-Goustan, a dziś stoi w nim XVII-wieczny kościół. W pobliskiej Saint-Anne-d’Auray znajduje się XIX-wieczna neogotycka bazylika św. Anny, odwiedzana rocznie przez 20-30 tysięcy osób.

mapka 3. etapu Tour de France 2021

Pierwszą górską premią będzie znany zawodnikom Côte de Cadoudal w okolicach Plumelec, pokonywany co roku w Grand Prix de Plumelec-Morbihan. Pięciokrotnie kończyły się tu etapy Tour de France. W samym Plumelec do zobaczenia jest m.in. zamek z XVII wieku, a także kościół z XVI wieku. Potem kolarze ruszą z górki do Josselin, XI-wiecznego miasteczka z XII-wieczną bazyliką i zamkiem z XIV wieku, które rozrosło za sprawą rozwoju fabryk, by następnie o punkty powalczyć na lotnej premii w La Fourchette. W Radenac swoje dzieciństwo spędził zwycięstwa pierwszego powojennego Tour de France, Jean Robic, urodzony 100 lat temu. Drugą premią górską, również niezbyt stroma, jest Côte de Pluméliau (2,2 km; 3,1%).

Meta po raz pierwszy w historii znajdzie się w Pontivy, mieście, w którym urodził się prezydent UCI, David Lappartient. Jego nazwa, jak i umiejscowienie, pochodzą od szkockiego zakonnika Ivy, który wybudował tu most (Pont) nad rzeką. W mieście znajduje się zamek wybudowany w XV i XVI wieku, a także gotycka XV-wieczna bazylika. Na początku XIX tymi okolicami bardzo interesował się Napoleon Bonaparte, który przemianował Pontivy na “Napoleonville” i mocno je rozbudował w okolicach głównego placu.

Dojazd do miasta prowadzi delikatnie z górki, a na ostatnich trzech kilometrach znajdzie się łuk i cztery zakręty, z czego ostatni, 1400 metrów przed metą, jest dość ciasny. Droga do finiszu z tego punktu będzie jednak niemal pozbawiona wyzwań, jedynie w końcówce delikatnie zawinie w prawo.

Wszystko wskazuje na to, że ten etap powinien być pierwszą z licznych szans dla sprinterów, aby powalczyć o etapowe zwycięstwa, a zatem po jego zakończeniu powinniśmy dowiedzieć się więcej o formie najszybszych zawodników. Głównymi faworytami są Caleb Ewan (Lotto Soudal) i Arnaud Demare (Groupama-FDJ), a do ich dyspozycji nawiązać będą chcieli Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Tim Merlier i Jasper Philipsen (obaj Alpecin-Fenix), Nacer Bouhanni (Arkea Samsic), Cees Bol (Team DSM), Danny van Poppel (Intermarche-Wanty), Christophe Laporte (Cofidis).

Etap powinien dać również wskazówki, czy z najlepszymi wciąż walczyć będą mogli Mark Cavendish (Deceuninck-Quick Step) i Andre Greipel (Israel Start-Up Nation).

Premie górskie:
Côte de Cadoudal (91,1 km – 91,8 km przed metą; 1,7 km; 6,3%, kat. 4)
Côte de Pluméliau (148,6 km – 34,3 km przed metą; 2,2 km; 3,1%, kat. 4)

Lotna premia:
La Fourchette (118,3 km – 64,6 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:10, start ostry – 13:20 po 5,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:24-17:48.

mapki i profile: ASO/Geoatlas

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUratował tonące nastolatki, a później zmarł. Bohaterski ojciec z Włoch
Następny artykułTonąca osoba w wodzie! Na miejscu straż pożarna oraz śmigłowiec LPR! Trwają poszukiwania