Sześć lat temu pisałem o doniosłym wydarzeniu: „W niedzielę 14.06.2015 roku, na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 4 w Szczuczynie, odbył się sportowo-rekreacyjny, niezwykły festyn związany z 70. rocznicą powstania Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego Wissa Szczuczyn”.
W innym miejscu podkreślałem: „Prestiż drużyny wzrósł i nie jest to zaskoczeniem, lecz ciągłością historyczną, że Wissa jest klejnotem Szczuczyna, która od 13.06.2015 r. awansowała do III ligi”.
Mówimy czasem, że historia lubi się powtarzać. Cokolwiek prawdy w tym – jest! Często historia jest przedmiotem zaciekłych dyskusji i walk o nią samą, i naszą tradycję. Dlatego tak jest, bo przedmiotem historii jest nie tylko przeszłość, ale również my sami. Historia tworzy się na naszych oczach coraz szybciej i szybciej. Chcemy bowiem jasno znać konsekwencje dzisiejszych dni i poddawać je do analizy społecznej. Wyjątkowa, wspomniana 70. rocznica przypadła w roku wejścia piłkarskiego zespołu Wissa do III ligi. Dla społeczności wniosła ona radość, a dla piłkarzy niebywały zaszczyt. Sport jest jednak formą życia, w którym są wzloty i upadki. Jeżeli na Jubileusz Wissy było wejście drużyny do III ligi, to oddanie do użytku, od podstaw nowego stadionu, jest ponowny awans drużyny do III ligi. Czyli – historia lubi się powtarzać!
Żeby utrzymać aktualny awans i sięgać po wyższy, to mimo samych chęci i niepodważalnej determinacji trzeba posiadać dobre warunki, w których znajdować się m.in. powinno:
-
Utalentowani, przystosowani merytorycznie i psychicznie, chętni do rywalizacji zawodnicy
-
Trener uczący sportowej kreatywności, zamiast pokazów inspirujący oraz nieunikający złej presji z zewnątrz
-
Ustawiczny trening zespołowy zawodników z podejmowaniem samodzielnych, dobrych decyzji
-
Niezawodny sponsor (sponsorzy)
-
Dobra płyta boiska i zaplecze socjalne stadionu
-
Ustabilizowany tryb życia prywatnego i służbowego zawodników
-
Stabilne warunki finansowe
-
Kulturalny doping kibiców.
Piłka nożna posiada łatwe, nieskomplikowane zasady gry, mimo to bywa, że często są one łamane przez nadmierną emocjonalność zawodników. Każda dziedzina sportu jest piękna i daje dużą satysfakcję, pod warunkiem, że zachowana jest kultura etyczna zawodników i kibiców.
Nowy stadion Wissy w Szczuczynie jako Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur – Polska, Białoruś i Ukraina, realizowany był przez dwa lata. Wkrótce będzie oddany do użytku ze wszystkimi pomieszczeniami i pełną infrastrukturą. Wcześniej jednak, po całkowitym zakończeniu robót budowlanych, przejdzie obowiązkową procedurę odbiorczą, w której skład wejdą kwestie: stwierdzenie zgodności budowy zgodnie z projektem budowlanym i wykonawczym, zatwierdzeniem wykonanych prac przez nadzór budowlany, BHP, bezpieczeństwo pożarowe, odbiór sanitarny, zgodność z wytycznymi ze strony PZPN, wytycznymi policji w zakresie organizacji imprez masowych itp. Obiekt sportowy zostanie przekazany do użytku wówczas, kiedy będzie pewność, że wybudowana infrastruktura jest bezpieczna dla sportowców, kibiców i gości.
Osiem trybun i 1500 miejsc dla widzów, w tym 300 pod dachem powinno wynagrodzić 76-letnie oczekiwanie kibiców i mieszkańców na nowoczesny stadion w Szczuczynie. Trzeba tu jednak przyznać, że mimo kreatywności sportowców Wissy, nie byłoby stadionu bez intelektualnej kreatywności burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego oraz determinacji w merytorycznym zaangażowaniu pracowników Szczuczyńskiego Ratusza w tym: Anny Romaniuk – koordynator projektu, Emilii Zielińskiej – kształtowanie współpracy transgranicznej i Waldemara Filipkowskiego.
Uroczystość otwarcia i ew. nadanie Imienia Transgranicznemu Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie, na którego płycie Wissa rozegra pierwszy mecz, przewidywany jest na 29 sierpnia 2021 roku (pod uwagę trzeba przyjąć nieprzewidziane zmiany).
Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS