A A+ A++

Zapowiedź 2. etapu Tour de France 2021. 27 czerwca (niedziela): Perros-Guirec – Mûr-de-Bretagne Guerlédan (183,5 km).

Drugie spotkanie z pagórkowatym terenem i finisz na podjeździe pojawiającym się na trasie Tour de France kilkukrotnie w ostatnich latach. Mûr-de-Bretagne dużych różnic pomiędzy faworytów nie powinien wprowadzić, lecz może dodać pikanterii do walki o żółtą koszulkę, a ponadto etap po bezdrożach Bretanii znów niesie ze sobą te same niebezpieczeństwa, co pierwszy – kraksy i podziały na wietrze, a także niekorzystne warunki atmosferyczne.

Na początek etap zawita do miejscowości Perros-Guirec, ulokowanego nad kanałem La Manche kurortu nadmorskiego z szerokimi plażami, w którego okolicach rozciąga się ciekawe i wyjątkowe wybrzeże ze skał z różowego granitu. Niedaleko znajduje się również rezerwat siedmiu wysp, a na jednej z okolicznych wysp – zamek Costaérès, zaś w samym centrum miasteczka w XV wieku postawiono kościół. Perros-Guirec znacznie rozbudowano pod koniec XIX wieku, gdy dociągnięto linię kolejową, a wchodząca w skład terytorium część Ploumanac’h została w 2015 roku wybrana “ulubioną wioską Francuzów”.

Kolarze będą kręcić po okolicach miasteczka, przejeżdżając m.in. przez kurort Trégastel i Pleumeur-Bodou, park telekomunikacyjny z wysoką na 50 metrów sferą. Kolejny punkt, Lannion, to rodzinne miasto Christophe’a Le Mevela i Johana Le Bona, w którym znajduje się tor kajakowy. Treguier to z kolei miasto założone w VI wieku przez św. Tudwala, patrona XI-wiecznej katedry, a w okolicach Pleudaniel pojawi się XI-wieczny zamek Château de la Roche Jagu, w stylu przypominający fortecę. W położonej nad morzem miejscowości Plouha zostanie natomiast rozegrana lotna premia dnia. Wcześniej do pokonania jest delikatny Côte de Sainte-Barbe (900 m; 6,6%), a chwilę za premią wyrośnie Côte de Pordic (2,1 km; 3,2%), prowadzący do rodzinnego miasta byłego kolarza i obecnego dyrektora sportowego Arkea-Samsic, Sebastiana Hinaulta.

Kolejnym punktem na mapie jest Saint-Brieuc, gdzie czeka krótki podjazd (1 km; 8%). To miasto założono w VI wieku za sprawą św. Brioka, od którego czerpie nazwę. Miejscowa katedra powstawała pomiędzy XIII, a XVIII wiekiem, a otoczona jest domami z XIV i XV wieku. Nad zatoką znajduje się największy rezerwat przyrody w Bretanii, goszczący zimą ponad 50 tysięcy ptaków. Tu do szkoły średniej chodził i karierę kolarską rozpoczął Bernard Hinault, a Tour de France zaplanował tu Grand Depart w 1995 roku. Prolog wówczas wygrał Jacky Durand, a faworyzowany Chris Boardman upadł i musiał się wycofać.

Po minięciu zbudowanego na przełomie XVIII i XIX wieku Château de Craffaul kolarze wjadą do miasteczka Guerlédan, powstałego w 2017 roku z fuzji Mur-de-Bretagne i Saint-Guen. Leży ono nad sztucznym jeziorem Guerlédan, wykopanym i wypełnionym w latach 20. XX wieku, a w samym miasteczku znajduje się kaplica św. Zuzanny, wybudowana pomiędzy XV a XVIII wiekiem.

W samym Guerlédan czeka podjazd pod Côte du village de Mûr-de-Bretagne (1,6 km; 4,1%), a następnie kolarze pierwszy raz podjadą na Mûr-de-Bretagne. Ten podjazd pierwszy raz pojawił się trasie Tour de France w 2011 roku, gdy etap wygrał Cadel Evans, a następnie powrócił w 2015 (Alexis Vuillermoz) i 2018 roku (Daniel Martin). Tym razem, tak jak trzy lata temu, podjazd zostanie pokonany dwukrotnie – po pierwszym przejeździe przez linię mety rozpocznie się 15-kilometrowa runda przez Saint-Mayeux i Saint-Gilles-Vieux-Marché, gdzie znajduje się zamek i kaplica z XVII wieku, a także strefa Natura 2000, dolina Poulancre.

Finisz na podjeździe znów powinien sprzyjać specjalistom od pagórków, choć faworyci powinni się ustrzec większych strat i szczególnie uważać we wcześniejszej części etapu. Do grona mogących walczyć o etap zaliczają się przede wszystkim Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Wout van Aert (Jumbo-Visma) i Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step), a także Michael Matthews (Team BikeExchange), a być może Primoz Roglic (Jumbo-Visma).

Premie górskie:
Côte de Sainte-Barbe (72,8 km – 110,7 km przed metą; 900 m; 6,6%, kat. 4)
Côte de Pordic (103,2 km – 80,3 km przed metą; 2,1 km; 3,2%, kat. 4)
Côte de Saint-Brieuc (115,2 km – 68,3 km przed metą; 1 km; 8%, kat. 4)
Côte du village de Mûr-de-Bretagne (165,2 km – 18,3 km przed metą; 1,6 km; 4,1%, kat. 4)
Mûr-de-Bretagne – 1. przejazd (168,2 km – 15,3 km przed metą; 2 km; 6,9%, kat. 3)
Mûr-de-Bretagne – 2. przejazd (meta; 2 km; 6,9%, kat. 3)

Lotna premia:
Plouha (85 km – 98,5 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:10, start ostry – 13:20 po 5,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:30-17:55

mapki i profile: ASO/Geoatlas

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy sparing Wisły zakończony zwycięstwem. Wielka pomyłka Błaszczykowskiego
Następny artykułDobroszycka Grupa Strzelecka wyruszyła na rajd wzdłuż wschodniej granicy Polski