Warsztaty podczas których powstają budki lęgowe do ptasich rajów to także okazja do międzypokoleniowej integracji i edukacji przyrodniczej. Na zdjęciu seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim, którzy pracowali razem z uczniami szkoły w Manasterzu.
„Kocie reparacje – Pomagam Ptakom” – to kampania edukacyjna połączona ze zbiórką społecznościową. Akcja ma zaangażować jak największą liczbę osób, szczególnie miłośników kotów, na rzecz zwiększenia populacji dziko żyjących ptaków.
Za inicjatywą stoi Fundacja „Tradycyjna Zagroda” z Białoboków w gminie Gać, która podpowiada, jak my – ludzie, a miłośnicy kotów w szczególności, możemy zadbać o swoich skrzydlatych przyjaciół. Bo to koty właśnie odpowiadają za zmniejszanie się populacji gniazdowników.
– Skoro nie znamy sposobów, żeby kot przestał polować na ptaki, możemy stworzyć dla ptaków bezpieczną przystań – przekonuje Andrzej Łopata, prezes Fundacja „Tradycyjna Zagroda”.
Pomysł fundacji jest prosty. Chcą stworzyć 10 ptasich rajów przy wybranych szkołach podstawowych, a w każdym, z udziałem dzieci i seniorów, zamontować co najmniej 20 skrzynek lęgowych.
– Może uda się zrobić ich więcej, wszystko zależy od powodzenia akcji. Lokalizacja ptasich rajów nie jest jeszcze określona, rozstrzygnie ją konkurs dla szkół. Jeśli wyrażą chęć udziału w przedsięwzięciu, uczniowie zyskają miejsce, w którym będą mogli dokarmiać ptaki, obserwować je, uczyć się o ich zwyczajach. W dodatku sami to miejsce będą współtworzyć, tworząc budki lęgowe dla dziuplaków – ptaków mieszkających w dziuplach drzew, szczelinach i wnękach budynków. Będą pracować pod okiem naszych instruktorów, którzy krok po kroku pokażą, jak złożyć gotowe elementy. W ptasich rajach zamontujemy też karmniki i tablicę ekoedukacyjną. Realizacja pomysłu ma ruszyć w październiku – opowiada o zamyśle A. Łopata.
Zbiórka już ruszyła
Fundacja od 2017 r. prowadzi warsztaty związane z tworzeniem przez młodych ludzi budek lęgowych na bazie pomysłu ornitologa profesora Sokołowskiego, który miał ogromny wkład w ochronę ptaków w Polsce.
W międzyczasie zaczęły być to warsztaty dla grup międzypokoleniowych. Przy pracy spotykali się seniorzy (np. z Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim czy Dziennego Domu Senior WIGOR w Białobokach) i młodzież.
– Nasze spotkania to nie tylko edukacja przyrodnicza, ale też integracja. Ludzie, choć żyją w małej wsi obok siebie, niekiedy tak naprawdę wcale się nie znają, bo każdy ma swój świat. Życie na wsi się zmieniło, a ścieżki, które prowadziły do sąsiada, dawno zarosły. Dlatego ten wymiar integracyjny jest bardzo ważny – przekonuje prezes fundacji. Organizacja nie miała w tym roku szczęścia i nie otrzymała dofinansowania na swoje działania. Dlatego, chcąc kontynuować dzieło, uruchomili zbiórkę „Kocie reparacje – Pomagam Ptakom”, która ma pozwolić na utworzenie co najmniej 10 ptasich rajów.
Potrwa do 30 września. Szkoły chcące mieć na swoim terenie ptasi raj, mogą się w nią aktywnie angażować, tworząc własną skarbonkę, ale inicjatywę może także wesprzeć każdy z nas. Więcej o akcji „Kocie reparacje – Pomagam Ptakom” można przeczytać na stronie https://www.pomagamptakom.pl.
Warsztaty to także edukacja. Mieszkańcy Dziennego Domu Senior WIGOR w Białobokach przed wykonaniem zadania otrzymali dokładne wskazówki i porcję wiedzy dotycząceją zwyczajów dziuplaków. Z lewej prezes Fundacji „Tradycyjna Zagroda” Andrzej Łopata.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS