W Krakowie powstaje jeden z najbardziej innowacyjnych projektów z zakresu bezpieczeństwa fizycznego w Polsce, a być może w Europie. Firma Idealbox, właściciel marek Safebox24 oraz Mennica.online, przygotowała projekt budowy inteligentnego skarbca automatycznego, który jest przełomowym rozwiązaniem w branży.
Automatyczny skarbiec zostanie wybudowany w Krakowie przy ul. Świętego Sebastiana 16, dzięki zaangażowaniu funduszy VALUE FIZ, INVENTO CAPITAL oraz dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W ramach prac badawczo-rozwojowych Idealbox przygotowała autorskie rozwiązania i technologie m.in. w zakresie:
- zaprojektowania i wykonania panelu skarbcowego do budowy skarbca w oparciu o nowoczesne materiały kompozytowe oraz nanobeton w wysokiej klasie bezpieczeństwa;
- zaprojektowania i wykonania prototypu automatyki skarbcowej do przechowywania, wydawania i odbierania skrytki depozytowej ze skarbca do pomieszczenia dyskretnego wraz z powrotem do skarbca;
- rozwoju autorskiego systemu zarządzania automatycznym obiektem skarbcowym, obsługi klienta i monitorowania zdarzeń z zastosowaniem biometrii i innych technologii wspierających identyfikację klienta i bezpieczeństwo skarbca.
Czym jest automatyczny obiekt skarbcowy? Skarbiec automatyczny jest obiektem, który znacząco różni się od skarbców tradycyjnych. Poniżej prezentujemy główne różnice:
- Skarbiec zawsze zamknięty – skarbiec automatyczny jest obiektem zawsze zamkniętym, do którego wchodzi się wyłącznie w sytuacjach awaryjnych lub serwisowych. Skrytki depozytowe są ze skarbca wydawane przez robota / automat, który wydaje skrytkę klienta po poprawnej identyfikacji biometrycznej. Skrytka depozytowa jest wydawana do pomieszczenia dyskretnego. Po zdeponowaniu skrytka jest odbierana przez robota i ponownie trafia do skarbca na swoje miejsce;
- Skarbiec zawsze dostępny – skarbiec automatyczny jest dostępny dla klientów 24 godziny na dobę 365 dni w roku. Usługę można porównać do usługi bankomatu;
- Skarbiec bezobsługowy – od chwili podpisania umowy przez klienta skarbiec jest obiektem samoobsługowym, niewymagającym kontaktu z personelem;
- Skarbiec bezbłędny – skarbiec automatyczny eliminuje błędy ludzkie. Precyzja nowoczesnej automatyki w połączeniu z monitoringiem wszystkich aktywności w skarbcu eliminują błędy personelu, które były i są problematyczne w skarbcach tradycyjnych;
- Skarbiec bezpieczny –automatyczne technologie skarbcowe są na świecie oceniane przez ubezpieczycieli jako najbezpieczniejsze i podlegają niższym wagom ryzyka niż skarbce tradycyjne. Oznacza to najwyższe bezpieczeństwo dla klientów oraz tańszy koszt ubezpieczenia zarówno dla operatora skarbca jak i dla klientów;
- Najwyższa poufność i dyskrecja – dzięki bezobsługowej technologii oraz w połączeniu z doborem miejsca budowy skarbca i logistyki obiektu (odrębne wejście i wyjście z obiektu) operator skarbca może zapewnić klientom korzystanie z obiektu w całkowitej dyskrecji.
„Skarbiec automatyczny to naszym zdaniem technologia przełomowa w branży, która sukcesywnie będzie wypierać skarbce tradycyjne. Obecnie na świecie dostępne są technologie kilku producentów, jednak nie wszystkie spełniają wysokie wymagania i normy bezpieczeństwa obowiązujące w Europie.” – podkreśla Bartłomiej Dmitruk, pomysłodawca i prezes Idealbox.
W ramach doświadczeń zebranych przy budowie pierwszego obiektu skarbcowego w Warszawie oraz przeglądu rynku i dostępnych technologii Idealbox zdecydował się na opracowanie własnego rozwiązania, które zapewni sprostanie normom europejskim, elastyczność przy budowie kolejnych obiektów oraz będzie konkurencyjne cenowo.
„Na realizację pierwszego automatycznego obiektu skarbcowego wybraliśmy lokalizację w Krakowie, przy ul. Świętego Sebastiana 16. Podobnie jak w Warszawie, obiekt powstanie w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy tuż przy jednej z głównych arterii krakowskich – ul. Józefa Dietla, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo, dostępność 24/365 i dyskrecję dla klientów. Obiekt zgodnie z harmonogramem zostanie otwarty w lipcu 2021 roku.” – mówi Joanna Dmitruk, pomysłodawca i członek zarządu Idealbox.
Krótka historia skarbców i usługi skrytki sejfowej
Skarbce i skrytki sejfowe towarzyszą ludziom na całym świecie od setek lat. Kojarzą nam się ze specjalnie zbudowanym pomieszczeniem skarbcowym, najczęściej wylanym z grubego betonu, wielkimi i ciężkimi drzwiami skarbcowymi wzbudzającymi respekt oraz ze skrytkami sejfowymi otwieranymi na dwa klucze – bankiera i klienta. Wiele takich obiektów wciąż funkcjonuje na świecie i spełnia swoją funkcję.
Skarbce i skrytki sejfowe były od zawsze usługą świadczoną przez banki. Monumentalne oddziały bankowe budowane w XIX i XX wieku zazwyczaj były planowane tak, aby w piwnicach budynku znajdował się skarbiec lub skarbce. Często były to pomieszczenia przygotowane wyłącznie na potrzeby wewnętrzne banku, takie jak przechowywanie gotówki czy złota, czasem były oferowane jako usługa dodatkowa dla klientów w postaci skrytek sejfowych.
Wybrane banki do dzisiaj posiadają w swej ofercie skrytki sejfowe, jednak w ostatnich latach sukcesywnie zamykano skarbce bankowe w wielu krajach. Dzieje się tak z kilku powodów:
- Po pierwsze banki likwidują oddziały bankowe i rezygnują z monumentalnych budynków i lokali na rzecz lekkich oddziałów obsługi klienta w galeriach handlowych lub budynkach biurowych. Oddziały, w których znajdowały się skarbce bankowe są coraz częściej zamykane, a nieruchomości przekształcane i wynajmowane na inne cele;
- Po drugie tradycyjne skarbce bankowe były budowane wiele lat temu i najczęściej nie nadają się do modernizacji oraz dostosowania do dostępu 24/7;
- Po trzecie regulatorzy bankowi w wielu krajach ograniczają usługi świadczone przez banki i nakazują bankom skupienie się na podstawowej działalności bankowej – kredytach i depozytach oraz obsłudze przepływów pieniężnych;
- Po czwarte i być może najważniejsze, usługa skarbcowo – depozytowa świadczona przez banki jest niedostosowana do oczekiwań i wymagań klientów. Chodzi w szczególności o dyskrecję i poufność, ograniczoną dostępność skarbca, brak ubezpieczenia i ograniczoną ofertę dla klientów.
Prywatni operatorzy skarbcowi i nowy standard usługi
W 1865r. NEW YORK TIMES opublikował ogłoszenie w imieniu prawdopodobnie pierwszej niezależnej firmy Safe Deposit Box, która poinformowała o tym, że udostępnia „Pięćset skrytek depozytowych z własnym zamkiem zapewniającym klientom pełną kontrolę nad skrytką”. Tak narodziła się koncepcja niezależnej usługi skrytki depozytowej.
„Od kilkunastu lat skarbce na świecie zaczęły być intensywnie budowane i obsługiwane przez prywatnych operatorów spoza sektora bankowego. Są to coraz częściej wyspecjalizowane firmy, które podobnie jak Safebox24, budują nowoczesne obiekty skarbcowe i oferują najwyższej jakości usługę i obsługę klienta.” – mówi Bartłomiej Dmitruk.
Jak powinien wyglądać i działać nowoczesny skarbiec? Przede wszystkim obiekt skarbcowy powinien być certyfikowany i posiadać odpowiednią klasę bezpieczeństwa. Dzisiejsze skarbce są wykonywane w lekkich technologiach i składane z modułów podobnie jak prefabrykowane budynki. Są przy tym dużo bardziej wytrzymałe i bezpieczne od skarbców betonowych, wykonanych w technologii tradycyjnej. Każdy prawdziwy skarbiec ma nadaną klasę bezpieczeństwa według norm danego kraju lub regionu i powinien posiadać ważny certyfikat jednostki certyfikującej tego typu obiekty.
Nowoczesny skarbiec powinien zapewniać identyfikację klienta opartą o nowoczesne metody pozwalające na niezawodne i bezbłędne potwierdzenie tożsamości, które zapewni bezpieczny dostęp do skarbca i skrytki sejfowej. Jedną z najbardziej zaawansowanych, nowoczesnych metod identyfikacji, o wysokiej klasie bezpieczeństwa i praktycznie nie do podrobienia jest biometria. Biometria dłoni i twarzy weszła już na stałe do naszej codzienności, głównie dzięki telefonom komórkowym (face ID i touch ID). Obecnie zaczyna nam towarzyszyć w wielu sytuacjach i coraz częściej jest stosowana przez rządy do identyfikacji obywateli np. dowód czy paszport biometryczny.
„System kontroli dostępu Safebox24 oparty jest na urządzeniach firmy VIRDI – lidera w zakresie systemów bezpieczeństwa wykorzystujących biometryczne metody uwierzytelnienia. Urządzenia tej klasy są wykorzystywane w budynkach rządowych oraz użyteczności publicznej o najwyższych standardach bezpieczeństwa.” – podkreśla Joanna Dmitruk.
Nowoczesna usługa skarbcowa, to stały i praktycznie nieograniczony dostęp do skarbca i skrytki depozytowej. Nowoczesne skarbce zapewniają dostęp dla klientów 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jest to o tyle istotne, że w sytuacjach krytycznych takich jak pandemia, stan wyjątkowy czy wojna, skarbiec powinien być dostępny dla swoich klientów i być przygotowany na scenariusze krytyczne. Nowoczesny obiekt skarbcowy to obiekt autonomiczny, który jest dostępny w trybie ciągłym.
Nowoczesna usługa skarbcowa to również zapewnienie odpowiedniej dyskrecji i poufności. Obiekt powinien zapewniać odpowiednią dyskrecję i ograniczać kontakt klientów między sobą oraz kontakt z personelem czy ochroną. Klienci bardzo cenią sobie dyskrecję, a w dobie pandemii koronawirusa szalenie istotna stała się odpowiednia higiena i ograniczenie do minimum kontaktu klienta z obsługą.
Ostatni bardzo istotny element profesjonalnej usługi skarbcowo-depozytowej to odpowiednie ubezpieczenie. Właściwie przygotowana polisa skarbcowa powinna zabezpieczać każdą skrytkę od wszelkich ryzyk w ramach ustalonych limitów.
„Skarbce Safebox24 oferują ubezpieczenie każdej skrytki do 250 tys. zł bez ujawniania zawartości oraz ubezpieczenie indywidualne na niestandardowe, wyższe kwoty. Jest to jedna z zasadniczych różnic w ofercie profesjonalnego skarbca od skarbców bankowych, które zazwyczaj nie oferują żadnego ubezpieczenia.” – podkreśla Bartłomiej Dmitruk.
Skrytka depozytowa – rozwój rynku na świecie i w Polsce
„Szacuje się, że obecnie w USA wynajmowanych jest około 26 milionów skrytek depozytowych. W krajach Europy Zachodniej, szczególnie regionu DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria), usługa skrytki depozytowej jako alternatywy dla domowego lub firmowego sejfu jest szeroko akceptowana – szacuje się, że skrytkę depozytową ma co trzecia osoba lub firma. Podobnie w krajach Azji koncepcja wykorzystania wynajętej skrytki depozytowej jest powszechną praktyką.” – komentuje Joanna Dmitruk.
W Polsce nie ma oficjalnych szacunków liczby dostępnych i wynajętych skrytek depozytowych. Dodatkowo liczba skarbców i skrytek bankowych zmniejszyła się drastycznie w ostatnich latach. Klienci banków w wielu miastach w Polsce dostali w minionych latach wypowiedzenia umów skrytek sejfowych, spowodowane zamykaniem oddziałów bankowych i w konsekwencji obiektów skarbcowych. To powoduje, że szukają alternatywy na rynku pozabankowym.
Do tej pory usługa skrytki depozytowej nie była oferowana przez operatorów prywatnych w Polsce, zmieniło się to w ciągu ostatnich lat. Klienci szukający skrytki sejfowej powoli akceptują prywatne skarbce i bardzo szczegółowo analizują ofertę, bezpieczeństwo oraz jakość i zakres oferowanej usługi. Edukacja rynku oraz przygotowanie obiektów i usług według międzynarodowych standardów rynkowych powinno być priorytetem firm zajmujących się działalnością skarbcowo-depozytową.
O nas
Marka Safebox24, czyli nowoczesnego operatora skarbcowo-depozytowego, powstała w 2019 roku. Została stworzona przez specjalistów z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem z zakresu bezpieczeństwa, ochrony dóbr osobistych, bankowości i cyberbezpieczeństwa.
Właścicielem marki Safebox24 jest Idealbox Spółka z o.o., której udziałowcami są Pomysłodawcy (Joanna Dmitruk i Bartłomiej Dmitruk) oraz inwestorzy finansowi – fundusze: VALUE FIZ – podmiot kwalifikowany, nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz INVENTO CAPITAL, fundusz venture capital typu Bridge Alfa. Fundusze, wraz z dofinansowaniem pozyskanym w 2020 roku od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zapewniły środki niezbędne do realizacji kolejnych obiektów skarbcowo-depozytowych oraz prac badawczo-rozwojowych.
Działalność marki Safebox24 jako podmiotu obowiązanego, jest nadzorowana przez Ministerstwo Finansów zgodnie z Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Safebox24 spełnia wszelkie wymagania formalno-prawne oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa stawiane operatorom skarbcowo-depozytowym. Idealbox wdrożył regulacje AML i RODO bazując na najlepszych praktykach rynkowych opracowanych przez uznanych prywatnych operatorów skarbcowo-depozytowych w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej.
Safebox24 gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych dóbr poprzez odpowiednio dobrane polisy ubezpieczeniowe, ubezpieczając zarówno swoją działalność, majątek i odpowiedzialność, ale przede wszystkim skrytki i mienie swoich Klientów.
Pierwszy nowoczesny skarbiec Safebox24 został otwarty w styczniu 2020r. w Warszawie. Skarbiec znajduje się przy ulicy Koszykowej 49A, w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy przy Placu Konstytucji. Obiekt ten został wybudowany od podstaw w 2019r., posiada certyfikację Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz certyfikaty bezpieczeństwa wszystkich zastosowanych technologii m.in. biometrii dłoni i twarzy certyfikowanej przez FBI.
Kolejne zaawansowane, nowoczesne obiekty skarbcowe powstaną w najbliższych latach w wybranych miastach w Polsce. W 2021 roku Safebox24 będzie miał otwarte trzy obiekty – w Warszawie, w Krakowie oraz w Łodzi.
W 2021 roku, w odpowiedzi na potrzeby klientów, Idealbox uruchomił platformę do sprzedaży metali szlachetnych pod marką Mennica.Online. Mennica.Online to nowoczesny dealer złota i innych metali szlachetnych w postaci sztabek lub monet inwestycyjnych. Oferujemy produkty najwyższej jakości, konkurencyjne ceny i profesjonalną obsługę Klienta. Mennica.Online oferuje sprzedaż i dostawę metali szlachetnych na terenie całej Polski oraz przechowywanie sztabek i monet inwestycyjnych w skarbcach Safebox24.
Mennica.Online posiada licencję kantorową nr 18333 wydaną przez Narodowy Bank Polski i jest oficjalnym dystrybutorem banknotów i monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski.
Więcej informacji znajdą Państwo na naszych stronach internetowych safebox24.pl i mennica.online.
Joanna Dmitruk, Bartłomiej Dmitruk, Pomysłodawcy i Założyciele marki Safebox24 oraz portalu Mennica.Online
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS