A A+ A++

Lubuskie na misje gospodarcze jeździ już od wielu lat. Korzyści widzi w tym wiele. Z jednej strony promuje region i zaznacza swoją obecność na biznesowej mapie świata, z drugiej – daje szansę rodzimym przedsiębiorcom, by lepiej poznali zagraniczne rynki, wypromowali swoje produkty i usługi, nawiązali bezpośrednie kontakty. Zwłaszcza te ostatnie bywają bezcenne.

Misje z lubuskimi przedsiębiorcami na pokładzie w zeszłych latach zawitały do USA, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, krajów Beneluksu, Chin, Korei Południowej, Kazachstanu czy Białorusi. To pokazuje, że poważnie traktujemy wszystkich potencjalnych partnerów i nie pomijamy także mniej prężnych rynków. Nigdy nie wiadomo, gdzie trafi się złoty biznes.

Kierunek Dubaj

Kolejny wyjazd władze województwa organizują już w styczniu przyszłego roku. Lubuska delegacja urzędników i przedsiębiorców poleci do Dubaju, gdzie weźmie udział w światowej wystawie EXPO 2022. Będziemy jednym z dziewięciu polskich województw, które na targach będą miały własne stoisko.

– Celem naszej obecności na EXPO w Dubaju jest budowa wizerunku regionu na arenie światowej poprzez dwa komponenty: promocję gospodarczą i przyrodniczą regionu. W programie nie zabraknie spotkań B2B z firmami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Misja ułatwi naszym przedsiębiorcom nawiązanie kontaktów, zwłaszcza z branż wpisujących się w inteligentne specjalizacje: zieloną gospodarkę, innowacyjny przemysł, zdrowie i jakość życia – tłumaczy Elżbieta Polak, lubuska marszałek.

Przedsiębiorcy odwiedzą instytucje i organizacje biznesowe, m.in. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH czy Dubajską Izbę Gospodarczo-Przemysłową. W pawilonie polskim na EXPO wezmą też udział w konferencji przedsiębiorców, którzy już działają w Emiratach i dobrze poznali tamtejszy rynek.

Co oferuje Lubuskie

Niemniej ciekawie zapowiada się część misji związanej z promocją regionu. Lubuskie zaprezentuje swoje osiągnięcia na rynku arabskim, potencjał naukowy i firmy działające w obszarze nowych technologii. Chwalić będziemy się też naszymi bogactwami naturalnymi – lasami, jeziorami, złożami minerałów.

– Komponent promujący lubuską przyrodę oraz bogactwo naturalne regionu pojawi się na EXPO w postaci pokazu w strefie wystaw czasowych pawilonu polskiego. Do dyspozycji otrzymaliśmy ponad 117 m kw. powierzchni, na której zaprezentujemy autorską ekspozycję o winoroślach i tradycjach winiarskich. Ideą aranżacji jest przeniesienie zwiedzających w odrębny, wyciszony świat, zaintrygowanie ich historią winiarstwa i lubuskimi krajobrazami – mówi Joanna Malon, dyrektorka Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWL.

Koncepcja lubuskiej strefy relaksu na EXPO 2022 w Dubaju lubuskie.pl

Koncepcję wystawy przygotował Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Artyści skomponują namiastkę lubuskiego krajobrazu, wykorzystując do tego materiały z recyklingu, m.in. utwardzone filce PET z przetworzonych plastikowych butelek. W aranżacji przewidziano ścianki i pionowe nisze z podświetlanymi fotografiami autorstwa lubuskich artystów fotografików. Ścieżka ma doprowadzić zwiedzających do strefy multimedialnej – strefy relaksu, gdzie będzie można obejrzeć produkcję podsumowującą historię, tradycję i impresję krajobrazów lubuskich winnic.

– Dodatkowym aspektem, ważnym z punktu widzenia ogólnoświatowego spojrzenia na ekologię, a jednocześnie elementem dopełniającym ekspozycję regionu będą meble, a konkretnie prace projektowe wykonane przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykonane metodą redesignu z recyklingu – opowiada Malon.

Dla kogo bilet i ile to kosztuje

Misja gospodarcza do Dubaju zaplanowana jest na 16-21 stycznia 2022 r. Chęć udziału w urzędzie marszałkowskim zgłaszać mogą przedsiębiorcy z sektora MŚP. Warunki? Posiadanie siedziby lub oddziału firmy na terenie województwa oraz pokrycie 15 proc. kosztów, czyli ok. 2,3 tys. zł. Resztę pokryje samorząd województwa dzięki unijnemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego. W cenie zapewniony jest transport, nocleg, wyżywienie.

Do wyjazdu zakwalifikować może się tylko po jednym przedstawicielu danego przedsiębiorstwa. Wolnych miejsc jest 15, rekrutacja trwa jeszcze do 2 lipca tego roku włącznie.

– W przypadku większej liczby chętnych, niż jest dostępnych miejsc, do wyjazdu zakwalifikują się najwyżej ocenione wnioski – przypomina Sielicka.

Kryteriów oceny jest kilkanaście, wśród nich ekspozycja firmy w internecie, posiadanie przez nią certyfikatów, odsetek obrotów firmy w handlu międzynarodowym czy argumentacja przemawiająca za tym, że wyjazd pomoże danej spółce. Duże znaczenie ma też branża, w której działa przedsiębiorstwo. Do tych wysokiej szansy zaliczają się: budowlana i okołobudowlana, elektrotechniczna, modowa, kosmetyczna, meblarska, spożywcza, maszyn i urządzeń, informatyczna.

W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Gdzie się zgłosić

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w misji gospodarczej wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami mogą składać drogą elektroniczną na adres mailowy [email protected].

Komplet dokumentów z regulaminem wyjazdu i kryteriami ocen wniosków dostępny jest na stronie investinlubuskie.pl.

Lubuskie innowacjeLubuskie innowacje Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrzędnicy nie widzą, że mury się sypią
Następny artykułKasa dla szpitala