A A+ A++

Atrakcje dla melomanów, miłośników fotografii, tańca, fanów gry na niecodziennych instrumentach oraz coś dla fanów teatru czy smakoszy kuchni z różnych zakątków świata – tak w wielkim skrócie można opisać to, co czeka na uczestników Europejskiego Stadionu Kultury 2021.

Choć koncert główny zmienia lokalizację ze stadionu miejskiego na park Sybiraków, to formuła pozostaje taka sama. Otworzy go muzyczny show w wykonaniu Roksany Węgiel, dalej usłyszymy tzw. kolektywy, czyli duety gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Tym razem wystąpią Sylwia Grzeszczak i Jamala, Margaret i Kalush, Grubson i Dakhabrakha oraz Krzysztof Zalewski z Nizkiz. Finałem wydarzenia będzie koncert projektu Anawa 2020 – Voo Voo, Zalewski, Kasai, Spięty.

Hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Kolejna już edycja Art Celebration na ESK pierwszy raz w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej w niecodziennym instrumentarium m.in. z twórczością Stanisława Lema, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego w niedzielę 27 czerwca o godz. 19 (obowiązują bezpłatne zaproszenia).

Tego samego dnia o godz. 21 w klubie festiwalowym na Bulwarach zaplanowany jest koncert w bieszczadzkim stylu. Ten będzie autorskim zestawieniem tradycyjnych i obrzędowych pieśni bojkowskich we współczesnych aranżacjach na lirę korbową i instrumenty smyczkowe. Obok muzyków na scenie zobaczymy wizualizację wideo przygotowaną przez zespół grafików z Olsztyna (Tonda Kinoko i Andrij Fil).

Dzień wcześniej, w sobotę 26 czerwca, na Bulwarach usłyszymy Łąki Łan, DJ Klocka z Szałowym Piotrkiem i zespół z Ukrainy – Tvorchi.

Teatr na ESK

ESK to nie tylko muzyka, ale także i teatr. Najmłodszych na pewno ucieszy premiera spektaklu w Teatrze Maska pt. „Biruta i tajemnica rzeki”. Spektakl łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota. Spektakl w ramach ESK będzie prezentowany dwukrotnie – 26 i 27 czerwca.

Widowiskowym połączeniem teatru, tańca i bodypaintingu będzie natomiast show w wykonaniu Art Color Ballet zatytułowany „Deep Trip”, który zobaczymy na dziedzińcu zamku Lubomirskich 26 czerwca.

Instalacja performatywna Ciało. Obiekt

Fanów niebanalnych doznań powinna zainteresować instalacja performatywna “Ciało. Obiekt”, która jest miejscem odpoczynku, wytchnienia i obserwacji. Przedstawi ciało w swojej wewnętrznej dynamicznej ciszy. Ciało w relacji z obiektem jako odbiciem własnych uczuć, myśli i zmysłów. Wydarzenia zaplanowano w BWA w połączeniu z gimnastyką neuronalną dla rodziców z dziećmi.

Fotografia na ESK

Na ESK nie zabraknie wystaw – np. wystawy Marcina Walko „Na wschód od Edenu”, której tytuł nawiązuje do dzieła noblisty.

W programie ESK można znaleźć też niecodzienne warsztaty fotograficzne – bo z obsługi aparatów z dawnych lat. Festiwal będzie również okazją dla osób, które chcą zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoje fotograficzne prace.

W Galerii Nierzeczywistej powstanie Galeria Bezdomna – wystawa składająca się z prac wszystkich tych, którzy chcą je wywiesić w danym dniu w przygotowanej do tego przestrzeni.

Sztuka wychodzi na ulice

Wszystko to za sprawą projektu OutArt Fest, który odbędzie się 26 czerwca od 15 do 20 i 27 czerwca od 14 do 19. W Rynku, na ulicach 3 Maja, Grunwaldzkiej i w okolicach BWA będzie można uczestniczyć w koncertach, ulicznych spektaklach, występach tancerzy, zobaczyć szczudlarzy, żonglerów, mimów. Lista artystów jest następująca:

· TEATR NEMNO powstał w 2014 roku. Obecnie teatr tworzą jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła-Hryniewicka, która tworzy scenografię do spektakli. Teatr NEMNO funkcjonuje jako teatr objazdowy. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.

· MORIAH WOODS (USA) jest urodzoną i wychowaną w Colorado (USA), a obecnie mieszkającą w Polsce wokalistką, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i muzyki tworzącą w stylistyce dark-folk/rock. W listopadzie 2020 roku Moriah nagrała singiel z Anitą Lipnicką, który w szybkim czasie uzyskał prawie pół miliona wyświetleń. W swojej karierze supportowała: LP, Rodrigo y Gabriela, Emma Ruth Rundle i wielu innych.

· Projekt WADADA powstał w 1996 roku z inicjatywy Dominika Muszyńskiego. Tworzy muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami Afryki, Kuby i Brazylii ze sporą domieszką rodzimych melodii. Grupa zagrała kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Od 2013 roku rozwija się w nowych kierunkach, łącząc akustyczne brzmienie bębnów z elektronicznymi efektami, gitarą i instrumentami klawiszowymi. Owocem tego jest wydana w 2018 roku płyta “Wolna 7”.

· DUET GAJDA jest zespołem grającym bardzo zróżnicowaną muzykę. W duecie muzykują od dzieciństwa. Przede wszystkim grają muzykę karpacką, która zawiera zróżnicowane podłoże kultur wielu narodowości, jakie dawniej zamieszkiwały tereny bieszczadzkich gór, a są to melodie: łemkowskie, bojkowskie, żydowskie, słowackie, góralskie.

· ROSEMERY – zespół powstał w 2018 r. w Rzeszowie. Mówią o sobie: – Zainspirowani brzmieniami ubiegłych dekad, tworzymy muzykę z polskimi tekstami. Postanowiliśmy zrobić coś swojego i nietypowego, otaczając się aurą kwiatów, bo właśnie kwiaty i rock’n’roll charakteryzują nas najbardziej. Od 2020 roku można nas posłuchać w takich rozgłośniach radiowych jak Antyradio.

· FREEBORN BROTHERS rzeszowska grupa folkowa od lat koncertująca po całym świecie. Ich koncerty to prawdziwy spektakl dla ucha oraz oka. Na swoim koncie mają pięć wydanych płyt oraz udział w wielu renomowanych festiwalach, np. Colours of Ostrava czy Poborina Folk.

· MARCIN „MAŁY” to tancerz freestyle, break, popping, shuffle new style, podczas występu nie wykonuje układu tanecznego, wchodzi w muzykę tak, jakby ją czytał.

· PATRYK MATEJA – wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów. Wydał swoją pierwszą płytę w lipcu 2019 roku z polskimi tekstami pt. „Już to wiem”. Artysta ma na swoim koncie setki koncertów zagranych na większych bądź mniejszych scenach. Laureat konkursów muzycznych, m.in. Dino Top 2021, Alternatywy 4, 2019, Kill Me With The Music 2018, Party Rura 2018 Kraków i wiele więcej.

· UNIKAL KIDS – grupa taneczna breakdance trenująca w szkole tańca Street Life w Rzeszowie. To 15 tancerzy w wieku od 9 do 14 lat, którzy od ponad 5 lat trenują pod okiem instruktora Piotra Fijaka. Każdy z nich ma unikalny charakter, który starają się odzwierciedlić w swoich ruchach tanecznych.

· MILIONI ORKESTAR orkiestra dęta inspirująca się muzyką bałkańską oraz nowoczesnymi brzmieniami instrumentów dętych blaszanych.

· KRAKOWSKI TEATR ULICZNY „Scena Kalejdoskop” to grupa artystyczna z Krakowa założona w 1999 roku przez aktora i reżysera Piotra Kulczyka. Zajmuje się realizacją plenerowych happeningów i widowisk teatralnych oraz produkcją filmową. Pasja i zaangażowanie zespołu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi, w których aktorzy występują na szczudłach, między innymi spektaklem ulicznym „Serce Don Juana” oraz familijnym widowiskiem plenerowym „Kamienny”.

· W programie znajdują się też warsztaty graffiti prowadzone przez MICHAŁA CZERKO – Outline Killers i możliwość wykonania portretów przez portrecistkę.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Atrakcje dla dzieci

Dzieci, poza spektaklem teatralnym, znajdą wiele atrakcji. Wśród nich Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez RDK (Bajeczny lampion, Wiszący album, Mały ogrodnik). W klubie festiwalowym znajdzie się też strefa gier z kolorowankami 3D, grami zręcznościowymi i bańkami mydlanymi.

Kolejnym punktem w programie, który zainteresuje także dorosłych, są warsztaty muzyczne – z gry na congach, misach nepalskich, gongach, bębnach djembe czy z beatboxu.

Program

PIĄTEK

9:00 – 17:00 – Na wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

14:00 – 3:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

14:00 – 3:00 – Strefa Relaksu Julin Slow Life („Galeria w obiektywie” wystawa fotografii przedstawiających dzieła znajdujące się w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, regionalne trunki, miejsce do wypoczynku)  – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot – klub festiwalowy, Bulwary

16:00 – 18:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wieszanie prac – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

17:00 – 18:00 – Legimi [nie tylko] dzieciom – z książkami i o książkach dla każdego – projekcja audycji promującej książki dla dzieci połączonej z wykładem dla rodziców – klub festiwalowy, Bulwary

18:30 – 20:00 – spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim wokół książki “Ojczyzna jabłek” – klub festiwalowy, Bulwary

20:00 – 23:00 – Binge – listening – trzy gatunki literackie na słuchawkach (silent maraton audiobookowy) – klub festiwalowy, Bulwary

20:00 – 23:30 – KONCERT GŁÓWNY – park Sybiraków

Koncert Otwarcia – ROXIE WĘGIEL

SYLWIA GRZESZCZAK / JAMALA

GRUBSON / DAKHABRAKHA

MARGARET / KALUSH

KRZYSZTOF ZALEWSKI / NIZKIZ

ANAWA 2020 – Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Kasai, Spięty

23:30 – 3:00 – Silent Disco – klub festiwalowy, Bulwary

SOBOTA

9:00 – 17:00 – Na wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

10:00 – 12:00 – Na wschód od Edenu – prelekcja Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (I grupa)

11:00 – 12:00 – Ciało. Obiekt – warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 (obowiązują wcześniejsze zapisy)

12:00 – 15:30 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wieszanie prac – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

12:00 – 3:00 – Strefa Relaksu Julin Slow Life („Galeria w obiektywie” wystawa fotografii przedstawiających dzieła znajdujące się w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, regionalne trunki, miejsce do wypoczynku)  – klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 2:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

13:00 – 14:00 – Na wschód od Edenu – wernisaż wystawy fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

13:00 – 17:00 – strefa gier plenerowych dla rodzin – klub festiwalowy, Bulwary

13:00 – 18:00 – Winylowy Wschód – giełda płyt winylowych – klub festiwalowy, Bulwary

14:00 – 16:00 – Na wschód od Edenu – prelekcja Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9  (II grupa)

13:30 – 16:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 16:00  – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+) – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13 (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

15:00 – 18:00 – warsztaty graffiti prowadzone przez Michała Czerko – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot  – klub festiwalowy, Bulwary

16.00 – 18.00 – Winylowy Wschód – winyl, CD a może powrót kasety? – panel dyskusyjny –  klub festiwalowy, Bulwary 

16:00 – 17:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wernisaż wystawy – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10 (galeria czynna do godz. 19.00)

16:00 – 20:00 – OutArt Fest – sztuka uliczna – Bulwary, ul. Grunwaldzka, Rynek, ul. 3 Maja, okolice BWA

17:00 – 18:00 – Ciało. Obiekt – performance wg choreografii Izabeli Chlewińskiej – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18

18:00 – 19:00 – “Rzeszowskie Janusze” – projekcja filmów (dwie części) oraz  spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza), prowadzenie: Ilona Dusza-Rzeszowska (Fundacja Rzeszowska)  – Rzeszowski Inkubator Kultury

18:30 – 22:30 – Funk Electro – DJ KLOCEK i Szałowy Piotrek, TVORCHI (UA), Łąki Łan – klub festiwalowy, Bulwary

21:30 – 22:30 – spektakl taneczny  “Deep Trip” Art Color Ballet – zewnętrzny dziedziniec Zamku Lubomirskich

22:30 – 2:00 – Silent Disco – klub festiwalowy, Bulwary

NIEDZIELA

10:00 – 18:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wystawa prac (czynna do 10 lipca), ul. Matejki 10

11:00 – 12:00 – Ciało. Obiekt – warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 (obowiązują wcześniejsze zapisy)

11:00 – 17:00 – Na wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

12:00 – 22:00 – Strefa Relaksu Julin Slow Life („Galeria w obiektywie” wystawa fotografii przedstawiających dzieła znajdujące się w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, regionalne trunki, miejsce do wypoczynku)  – klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 22:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 15:00 – Z tradycyjnej nuty pogranicza – warsztaty edukacyjne przybliżające instrumenty tradycyjne, prowadzenie: Piotr Wawrzkiewicz, Stanisław Nogaj – klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

13:00 – 17:00 – Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Rzeszowski Dom Kultury – wiszący album na zdjęcia, mały ogrodnik, bajeczny lampion – klub festiwalowy, Bulwary

14:00 – 18:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot  – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 19:00 – OutArt Fest – sztuka uliczna – Bulwary, ul. Grunwaldzka, Rynek, ul. 3 Maja, okolice BWA

16:30 – 17:30 – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+) – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13 (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

17:00 – 18:00 – Ciało. Obiekt – performance wg choreografii Izabeli Chlewińskiej – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18

19:00 – 21:30 – Art Celebration: classic edition – Atom String Quartet, Paweł Gusnar oraz Warsaw Saxophone Orchestra – Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

21:00 – 22:00 – Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany – koncert zespołu Wernyhora z wizualizacjami kolektywu Tonda Kinoko/Andrij Fil – klub festiwalowy, Bulwary

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie o burzach z gradem w dniu 24.06.2021 r.
Następny artykułPolska katastrofa ma twarz Bońka