Pierwszy budynek mieszkalny wytworzony w technologii druku 3D jest bliski ukończenia. Obiekt ma być gotowy w ciągu maksymalnie 5 tygodni. Kto będzie w nim mieszkał?
We wrześniu 2020 r. w Bawarii rozpoczęła się budowa pierwszego w Niemczech budynku mieszkalnego wykonanego w technologii druku 3D. Obiekt został zaprojektowany tak, aby był pod każdym względem imponujący: mieszczący pięć mieszkań na trzech piętrach o powierzchni użytkowej około 380 m², został stworzony przy użyciu drukarki budowlanej 3D o nazwie BOD2, która jest podobno najszybszą na rynku.
Obecnie, po 100 godzinach drukowania i dziesięciu miesiącach prac, budynek jest bliski ukończenia. Do finału pozostało zaledwie pięć tygodni – od sierpnia budynek zacznie przyjmować gości, a i tak już teraz wygląda spektakularnie.
Dom został zbudowany przez PERI, rodzinną firmę budowlaną, która połączyła siły z duńskim producentem COBOD. Budynek ma wszystkie wymagane przepisami procedury dopuszczające do użytku.
Do budowy zastosowano głowicę, która porusza się po metalowej ramie wzdłuż trzech osi, pozwalając drukarce na swobodne przemieszczanie się w dowolne miejsce konstrukcji. Wymaga tylko jednorazowej kalibracji, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze.
Ponadto, drukarka może analizować rury i przyłącza wody, elektryczności i innych mediów, które zostaną dodane później. Co ciekawe, samo drukowanie może odbywać się podczas gdy inne zadania (np. instalacja rur) są wykonywane na budow … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS