A A+ A++

Kompleksowa przebudowa i dostosowanie obiektu do potrzeb wszystkich grup podróżnych – to główne założenia przyszłej inwestycji na dworcu kolejowym w Kielcach. PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dla tego zadania.

Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Elewacja zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku. Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu.

Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

– Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Kielcach to dobra wiadomość dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Tak ważne miasto jak Kielce zasługuje na dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki przebudowie dworzec kolejowy w Kielcach zyska nową jakość. Zachowanie jego oryginalnego wyglądu przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązań na miarę XXI wieku sprawi, że budynek będzie nowoczesny, bardziej funkcjonalny i estetyczny. Właśnie w ten sposób powinny być prowadzone inwestycje. Cieszę się, że PKP S.A. podchodzi do realizowanych projektów z takim zaangażowaniem – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Remont dworca kolejowego w Kielcach to kolejna inwestycja dworcowa realizowana przy wsparciu Funduszy Europejskich i środków krajowych. Realizacja projektu istotnie wpłynie na komfort podróżnych. Po remoncie budynek będzie nowoczesny, przyjazny środowisku oraz bezpieczny, a co szczególnie ważne dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówił Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Kielce z pewnością zasługują na reprezentacyjny dworzec, który będzie jedną z wizytówek tego wojewódzkiego miasta. Planowana modernizacja przyczyni się nie tylko do poprawy estetyki obiektu, ale przede wszystkim podniesie komfort jego użytkowania przez podróżnych. Łącznie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w całej Polsce zostanie zmodernizowanych prawie 200 dworców kolejowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony i dostosowany do współczesnych potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się udogodnienia takie jak pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Na zmodernizowanym dworcu wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Zamontowany zostanie monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony obiektu, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się na dworcu.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jedno z kilku ekologicznych rozwiązań w modernizowanym budynku. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Termin składania ofert w przetargu mija 22 lipca 2021 r. Autorem projektu przebudowy dworca jest pracowania architektoniczna Pas Projekt Sp. z o.o.

BP PKP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuro 2020. Attila Fiola oglądał powtórkę swojego gola… 300 razy
Następny artykułPolicja Jaworzno: Kontrole autokarów na terenie Jaworzna