A A+ A++

​Konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach; zawsze będziemy wspierali Mołdawię w jej działaniach zmierzających do jej utrzymania – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Mołdawii Mają Sandu. – Chcielibyśmy doprowadzić do wzmocnienia współpracy między naszymi krajami także w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego – mówiła z kolei Sandu.

W poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Mołdawii Maia Sandu, która rozpoczęła ją od rozmowy “w cztery oczy” z polskim prezydentem.

Prezydent Duda oferuje pomoc

Prezydent Duda powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Mołdawii, że zaoferował jej polską pomoc w postaci podzielenia się doświadczeniami w zakresie przemian demokratycznych, m.in. dotyczących budowania samorządu terytorialnego czy walki z korupcją. – Mamy tutaj duże doświadczenie i te zmiany, które nastąpiły w Polsce w tym zakresie, na przestrzeni ostatnich 30 lat dzisiaj przynoszą bardzo wiele pozytywnych efektów – powiedział Duda.

Poinformował, że powiedział też prezydent Mołdawii, że Polska jako kraj, który ma sprawy mołdawskie na sercu, będzie zawsze stała razem ze wspólnotą międzynarodową za Mołdawią. – W tym znaczeniu, że absolutnie uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach. To jest sprawa fundamentalna i tutaj zawsze będziemy Mołdawię wspierali we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały – zapewnił prezydent Duda.

Zaznaczył, że Mołdawia może liczyć na wsparcie Polski w organizacjach międzynarodowych, w których nasz kraj jest obecny. Przypomniał, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w pracach OBWE. Wymienił też Grupę Wyszehradzką oraz Inicjatywę Trójmorza, a także Unia Europejską czy ONZ.

– Chciałbym, żeby pani prezydent wyjechała z naszego kraju z przekonaniem, że Polska jest krajem przyjaznym, jest partnerem, który z całą pewnością będzie wspierał wszystkie demokratyczne procesy, które dzieją się w Mołdawii i będzie wspierał tych polityków, którzy dążą do tego, aby Mołdawia była krajem otwartym, współdziałającym z innymi państwami, by w Mołdawii pogłębiały się procesy demokratyczne i aby obywatele mieli poczucie, że rzeczywiście decydują o losach swojego kraju, że naprawdę wybierają tych, których chcą mieć jako rządzących – mówił Duda.

Podziękował też prezydent Sandu za opiekę nad mniejszością polską mieszkającą w Mołdawii.

Prezydent wskazał, że za trzy tygodnie w Mołdawii odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. “Trzymamy kciuki, żeby wybory, które nadchodzą, wyłoniły stabilną większość parlamentarną, aby one umożliwiły także w związku z tym na przyszłość stabilizację kraju i pozwoliły na realizację reform, które są Mołdawii potrzebne dla dalszych zmian ustrojowych, gospodarczych, dla osiągania i pogłębiania standardów demokratycznych, budowania w kraju praworządności” – mówił prezydent RP.

Sandu: Liczymy na wsparcie

Prezydent Sandu powiedziała, że “Republika Mołdawii wybrała drogę europejskiej modernizacji”, czego dowodem – jak stwierdziła – były głosy oddane na nią w niedawnych wyborach prezydenckich. Wyraziła nadzieję, że także w trakcie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 11 lipca, ta “europejska droga Mołdawii zostanie potwierdzona”. Wyraziła uznanie dla “otwartości polskich władz” w kwestii wsparcia organizacji głosowania w tych wyborach dla obywateli Mołdawii mieszkających w Polsce.

– Doceniamy konsekwentną pomoc Polski dla eur … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Nie” dla zmian w oświacie. Jest apel organizacji, będzie protest. “Czarnek, idź precz!”
Następny artykułMight & Magic X zepsute, bo Ubisoft wyłączył serwery DRM