A A+ A++

Już we wniosku o unijną dotację na rewitalizację Starego Rynku miasto podkreślało, że chce, by planowaną kawiarnię w szklanym pawilonie prowadziła spółdzielnia socjalna. „Jasne że Częstochowa – Alternatywa 21″, zwycięzca konkursu, taką spółdzielnią jest. I ma doświadczenie w działalności gastronomicznej – od 2016 r. z powodzeniem prowadzi Klubokawiarnię Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego.

Szklany pawilon na zrewitalizowanym Starym Rynku w Częstochowie, 31 marca 2021 r. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

Muzeum Częstochowskie, które zarządza szklanym pawilonem, wynik rozpisanego konkursu ogłosiło 17 czerwca. – Umowa obejmuje zarówno samą kawiarnię, jak i utrzymanie toalet publicznych znajdujących się w pawilonie – informuje dyrektor muzeum Katarzyna Ozimek. – Wyłoniony w konkursie najemca ma rozpocząć działalność w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

– A tę podpiszemy najprawdopodobniej we wtorek, 22 czerwca – mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata i stworzonej przez nią spółdzielni. – Od razu zwrócimy się do sanepidu, bo bez jego akceptacji lokal gastronomiczny nie może działać. Mam nadzieję, że nie będziemy potrzebowali pełnych 30 dni, aby wystartować.

Kawiarnia w szklanym pawilonie ma być czynna od rana do wieczora, więc w menu będzie miała kanapki, sałatki, lody, ciasta i ciastka. W tym na pewno ciastko downie, czyli brownie przygotowywane przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdyby ktoś miał ochotę na coś bardziej sycącego, będzie mógł zamówić dania z lokalu przy Mielczarskiego. Posiłek zostanie stamtąd dostarczony. – Wystąpimy o pozwolenie na podawanie alkoholu, ale raczej niskoprocentowego – dodaje Paweł Bilski. – Na pewno chcielibyśmy w naszej kawiarni oferować piwa, które produkuje podobna do naszej spółdzielnia socjalna osób z niepełnosprawnościami w Pucku. Będzie je można wypić we wnętrzu, ale i przy stolikach letniego ogródka.

Kawiarnia i nadziemna część pawilonu przyjmie zatem częstochowian w lipcu. Na otwarcie części muzealnej w podziemiach trzeba będzie poczekać do sierpnia. – Prace są cały czas prowadzone – zapewnia dyrektor Ozimek. – Musimy dopiąć wszystkie nasze muzealne czynności. Chcielibyśmy, aby wystawa uczciła 195. rocznicę połączenia Alejami Starej i Nowej Częstochowy. Przypada ona 19 sierpnia, a my naszą uroczystość planujemy w przeddzień, 18 sierpnia.

WIĘCEJ: Dawna Częstochowa na wyciągnięcie ręki. Tak wyglądają mury ratusza na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

Częstochowa, 10 marca 2021 r. Kompleks muzealny na Starym RynkuCzęstochowa, 10 marca 2021 r. Kompleks muzealny na Starym Rynku Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna przepiękna metamorfoza z Projekt Zdrowie Oświęcim
Następny artykułMiejska zieleń rozda tysiące sadzonek bratków i wierzby. Już od poniedziałku na kieleckim deptaku