A A+ A++

W nawiązaniu do artykułu “Odłowić dziki, a nie je odstrzelić” opublikowanego w “Tygodniku Toruń” (“Gazeta Wyborcza”, 11.06.2021 r.) proszę o publikację stanowiska Urzędu Miasta Torunia. 

Wyjaśnienie

W odpowiedzi na zarzut przedstawiony przez pana Sylwestra Jankowskiego informuję, że miasto rozpoczęło kampanię informacyjną dla mieszkańców, niezwłocznie jak tylko dziki pojawiły się na terenie zamieszkałym Torunia. Pierwsze informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej UMT www.torun.pl 25 marca tego roku, a kolejne w kolejnych tygodniach. O niedokarmianie dzików czy zabezpieczanie śmietników apelował także sam prezydent Michał Zaleski za pośrednictwem konferencji prasowych oraz mediów społecznościowych. W kampanię włączyli się także myśliwi Polskiego Związku Łowieckiego, a także strażnicy miejscy, którzy rozdawali mieszkańcom ulotki z informacjami dot. prawidłowych zachowań w czasie spotkania z dzikim zwierzęciem.

Nieprawdą jest, jak twierdzi przedstawiciel Zielonego Torunia Pan Piotr Marach, że urząd miasta cyt. “nie ma żadnej wiedzy, kto i w jaki sposób prowadzi odstrzał”! W Toruniu działania te podejmowane są przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, we współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego. Redukcja jest prowadzona na terenach niezamieszkanych na obrzeżach miasta, gdzie odstrzał nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Działania te prowadzą eksperci – myśliwi wyznaczeni przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu.

Zaprzeczam również informacjom rozpowszechnianym przez Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt. Dziki pojawiały się nie tylko na Rubinkowie, ale również w innych częściach miasta, także przed rozpoczętą redukcją. Ich przemieszczanie się nie jest wynikiem podjętych przez nas działań.

Na koniec po raz kolejny przekazuję informacje Powiatowego Lekarza Weterynarii: Wszelkie możliwe działania w stosunku do dzików określone są w przepisach prawa dotyczącego zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Obecnie obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie wskazuje, że nie ma możliwości odłowu dzików w celu przewożenia ich i wypuszczenia w jakiekolwiek inne miejsce, w tym także wywożenia z terenu miasta i wypuszczenia poza miasto na tereny obwodów łowieckich. Zgodnie z przepisami odłów dzików możliwy jest wyłącznie w celu zmniejszenia ich populacji.

Miasto Toruń przy pomocy Straży Miejskiej regularnie wyprowadza dziki z terenów zurbanizowanych. Zwierzęta po kilku dniach wracają jednak na obszary zabudowane. Ze względu na rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) – choroby przenoszonej przez dziki, niezwykle groźnej także dla świń hodowlanych, we wszystkich krajach Unii Europejskiej prowadzi się działania mające na celu maksymalne ograniczanie liczebności tych zwierząt.

Anna Kulbicka-Tondel

rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRośnie zależność Unii od Rosji
Następny artykułFormuła 1: Kubica pojedzie w pierwszym treningu w Austrii